Стандартите за добро земеделско и екологично състояние ще се прилагат при облекчени условия

Стандартите 5, 6, 7 и 8 за добро земеделско и екологично състояние (ДЗЕС 5, 6, 7 и 8) от Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони 2023 – 2027 г. ще се прилагат при облекчени условия за стопаните. Това стана със заповед на министъра на земеделието и храните д-р Георги Тахов, след като промените бяха предварително обсъдени с бранша. Целта на изменението е да се намали финансовата и административна тежест за земеделските стопани при прилагането им, които бяха установени в различни държави членки на ЕС при прилагането на Общата селскостопанска политика през 2023 г. Новост е, че малките стопанствата до 10 хектара, включително, са освободени от проверки и санкции по отношение на предварителните условия.

В стандарт за ДЗЕС 6 „Поддържане на минимална почвена покривка през периоди, които са най-чувствителни“, e oпределен чувствителен период от 01 юни до 30 септември, включително. През него е задължително върху минимум 80% от цялата обработваема площ на земеделското стопанство, да се поддържа минимална почвена покривка. На стопаните се предоставя възможност при изпълнението на стандарта да осигурят последваща култура в рамките на 2 седмици след премахването на предходната растителна покривка, а за култура рапица – в рамките на 3 седмици. При трайните насаждения през чувствителния период се извършва укрепване на междуредията чрез затревяване,  засяване с покривни култури или мулчиране с цел  осигуряване на минимална почвена покривка върху минимум 50% от тяхната площ.

Стандарт за ДЗЕС 7 „Сеитбооборот (ротация) на културите върху обработваема земя, с изключение на култури, отглеждани под вода или диверсификация на културите“  може да се изпълни освен с ротация или с диверсификация. При избор на ротация изискването е да се спази най-малко 3-годишен цикъл на сеитбообращение.

В ДЗЕС 8 „Запазване на непроизводствени обекти и площи за подобряване на биологичното разнообразие в земеделското стопанство“ отпада изискването за заделяне на 4 % непроизводствени площи (в т. ч. земя под угар). Остава задължението за запазване на съществуващите особености на ландшафта (отделни дървета, дървета в редица, синори, живи плетове или, дървета в група и тераси).

При прилагането на стандарти 5, 6, 7 или 9 за ДЗЕС се допускат временни дерогации от изискванията като срокове и периоди, когато метеорологичните условия не позволяват изпълнението им през съответната година.

Със заповедта може да се запознаете: тук.

 

 

Парламентът преизбра Урсула фон дер Лайен за председател на Комисията

С 401 гласа „за“ Европейският парламент избра Урсула фон дер Лайен за председател на Европейската комисия чрез тайно гласуване.

Това ще бъде вторият мандат на Урсула фон дер Лайен като председател на Комисията. Тя беше избрана за първи път от членовете на ЕП през юли 2019 г.

Понастоящем Парламентът се състои от 719 евродепутати, така че необходимото мнозинство беше от е 360 гласа. Тайното ггласуване се проведе с хартиени бюлетини. 401 членове на ЕП гласуваха „за“, 284 „против“, 15 се въздържаха, а 7 пуснаха празни или невалидни бюлетини.

Преди гласуването Урсула фон дер Лайен представи политическите си приоритети за следващите пет години в дебат с евродепутатите.

Следващи стъпки

Новоизбраният председател на Комисията ще изпрати официални писма до държавните и правителствените ръководители на държавите членки, като ги прикани да представят своите кандидати за поста европейски комисар. След това Парламентът ще организира изслушвания на кандидатите в съответните комисии след лятото. След това пълният състав на членовете на Комисията трябва да бъде одобрен от Парламента. Повече информация можете да намерите в медийния пакет на Парламента.

Контекст

Член 14 от Договора за Европейския съюз предвижда, че ЕП „избира председателя на Комисията“. Урсула фон дер Лайен е председател на Комисията от 2019 г. и е водещият кандидат на ЕНП на изборите за Европейски парламент на 6—9 юни.

 

Роберта Мецола е преизбрана за председател на Европейския парламент

Евродепутатите преизбраха Роберта Мецола (ЕНП, Малта) за председател на Европейския парламент до 2027 г., с 562 гласа на първия тур.

Роберта Мецола спечели изборите на първия тур на гласуването, където получи абсолютно мнозинство - 562 гласа от 699 подадени гласове (чрез тайно гласуване на хартиена бюлетина), сред двама кандидати. Тя ще продължи да ръководи Парламента през първите две години и половина от десетия законодателен мандат.

Роберта Мецола е родена в Малта през 1979 г. и е член на ЕП от 2013 г. насам. Тя беше избрана за първи заместник-председател през ноември 2020 г. и изпълнявaше длъжността председател на Парламента след смъртта на президента Сасоли на 11 януари 2022 г. Изпълнява длъжността председател на Парламента, след като председателят Давид Сасоли почина на 11 януари. Тя е третата жена-председател на Европейския парламент след Симон Вейл (1979-1982 г.) и Никол Фонтен (1999-2002 г.).

 

В обръщение към Парламента след избирането ѝ, председателят Роберта Мецола заяви: „Заедно трябва да отстояваме политиката на надеждата, на мечтата, която е Европа. Искам хората да възвърнат чувството си на вяра и ентусиазъм за нашия проект. Вяра, че ще направим нашето общо пространство по-безопасно, по-справедливо и по-равноправно. Вяра, че заедно сме по-силни и по-добри. Вяра, че нашата Европа е Европа за всички.“

 

 

МЗХ публикува за обществено обсъждане промени в стандартите за добро земеделско и екологично състояние

Министерство на земеделието и храните публикува за обществено обсъждане проект на заповед, с която се променят стандарти 5, 6, 7 и 8 за добро земеделско и екологично състояние (ДЗЕС 5, 6,7 и 8) от Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони на България  2023 – 2027 г. Целта на изменението е да се намали административната тежест за земеделските стопани при прилагането на стандартите през 2024 г.

Предложените промени са предварително обсъдени с браншовите организации и заинтересованите страни в рамките на писмена процедура на Комитета по наблюдение на СПРЗСР 2023-2027 г. и след приключили преговори с Главна дирекция „Земеделие“ и Главна дирекция „Околна среда“  към ЕК.

При изменението на ДЗЕС 6: „Поддържане на минимална почвена покривка през периоди, които са най-чувствителни“ e oпределен чувствителен период от 01 юни до 30 септември, включително, в който е задължително върху минимум 80% от цялата обработваема площ на земеделското стопанство, да се поддържа минимална почвена покривка.

На земеделските стопани се предоставя възможност при изпълнението на стандарта да осигурят последваща култура в рамките на 2 седмици след премахването на предходната растителна покривка или 3 седмици след премахването на предходната растителна покривка само за площите с последваща култура рапица. При трайните насаждения, за осигуряване на минимална почвена покривка върху минимум 50% от площта с трайни насаждения в стопанството, се извършва укрепване на междуредията чрез затревяване,  засяване с покривни култури или мулчиране през чувствителния период.

Улеснение за ДЗЕС 7 „Сеитбооборот (ротация) на културите върху обработваема земя, с изключение на култури, отглеждани под вода или диверсификация на културите“ е възможността фермерите да го изпълняват чрез познатата им от програмния период 2014-2020 г. диверсификация на културите.

Облекчението за стопаните в  ДЗЕС 8: „Запазване на непроизводствени обекти и площи за подобряване на биологичното разнообразие в земеделското стопанство“ е отпадането на изискването за заделяне на определен дял от обработваемата земя като непроизводствени площи. Остава задължението за запазване на съществуващите особености на ландшафта (отделни дървета, дървета в редица, синори, живи плетове или, дървета в група и тераси).

Изменението предвижда още, че малките стопанства, които не надвишават 10 хa, са освободени от проверки и санкции на предварителните условия.

При прилагането на стандарти 5, 6, 7 или 9 за ДЗЕС се допускат временни дерогации от изисквания като срокове и периоди, в случай на метеорологични условия, които не позволяват изпълнението им през съответната година.

Крайният срок за предоставяне на предложения и коментари по публикувания документ е до 3 август 2024 г., включително, като с него може да се запознаете: тук.

© European Union 2024 - photographer: Cornelia Smet. ОСП и бъдещето на еврофермерите. Белгийците залагат на справедливо коопериране

Актуално състояние на земеделието в Европейския съюз.

Как ОСП може да отговори на предизвикателствата на фермерите?

 

Това беше темата на семинара с екскурзия, организиран  от Службата за връзки с медиите на Генералната дирекция за селско стопанство и развитие на селските региони към Европейската комисия за 35 журналисти от ЕС.

 

 „9 000 000 души, заети в европейското земеделие хранят не само Европейския съюз, но много страни извън него.Европейският съюз има продоволствена независимост и тя е благодарение на еврофермерите.“

Това заяви на семинара Волфганг Бурчер, ръководител на Дирекцията. И допълни, че през последните години в Европейския съюз са закрити 3 милиона малки и средни ферми.

 След изборите за Европейски парламент ОСП ще бъде отново реформирана.Какво ще стане с евро субсидиите, със зелената сделка,ще се намали ли подкрепата за еврофермерите, ако Украйна стане член на ЕС?  / Вижте интервюто, което Волфганг Бурчер даде на Алеко Дянков за Агро тв.

 А двете белгийски ферми, които посетихме по време на семинара показаха опит в кооперирането по европейски стандарт.

 В първата ферма научихме как двама души отглеждат  280 крави от породата Белгийско синьо говедо и 65 крави от породите Пие Руж, Черно-бял Бретан  и Джерсей. Разполагат с  200 ха земя, от които  40 ха са пасища. Имат  фирмен магазин, в който предлагат  продукцията си - масло, месо, кисело мляко, сирене и домашно приготвени сладоледи.От 4 години са членове на кооператив. Харесала им идеологията на Faircoop – Справедливи цени за всички по веригата.А Faircoop в момента тъкмо търсел нови членове.И така - 4 години справедливо партньорство, по белгийски!И добра печалба за животновъдите.

Втората ферма - La ferme du Ponceau – ферма за месо и млечни продукти,също е член на кооператива Faircoop , ние вече се досетихме защо.

Очаквайте продължение,

Пенка Каменова

 

 

Законът, Агрополитиката, Говори Брюксел

Стандартите за добро земеделско и екологично състояние ще се прилагат при облекчени условия

Стандартите за добро земеделско и екологично състояние ще се прилагат при облекчени условия

Четвъртък, 08 Август 2024

Стандартите 5, 6, 7 и 8 за добро земеделско и екологично състояние (ДЗЕС 5,...

Агротехника, Животновъдство, Растителна защита

„Напоителни системи“ ще получат одобрение на допълнителни водни количества за напояване на земеделските площи

„Напоителни системи“ ще получат одобрение на допълнителни водни количества за напояване на земеделските площи

Вторник, 25 Юни 2024

„Напоителни системи“ ще получат одобрение на допълнителни водни количества за напояване на земеделските площи...

Компании, Събития, Анализи

Рекордна година за Innov’Space

Рекордна година за Innov’Space

Сряда, 10 Юли 2024

2024 г. е рекордна година по отношение на наградените звезди и специалните похвали „Най-добрият...

Реколта, Пазари, Цени

Продажбите на трактори в САЩ са скочили с 18,6%

Продажбите на трактори в САЩ са скочили с 18,6%

Четвъртък, 15 Август 2024

Асоциацията на производителите на оборудване току-що публикува отчета за продажбите на земеделски трактори/комбайни за...

Инвестиции, Финансиране, Застраховки

Средствата по втория транш за т.нар. „украинска помощ“ за земеделските производители ще бъдат осигурени

Средствата по втория транш за т.нар. „украинска помощ“ за земеделските производители ще бъдат осигурени

Четвъртък, 15 Август 2024

Средствата по втория транш за т.нар. „украинска помощ“ за земеделските производители ще бъдат осигурени....

Иновации, Обучение, Агросвят

   Цифровите географски данни за Кампания 2024 са публикувани в СЕУ

Цифровите географски данни за Кампания 2024 са публикувани в СЕУ

Събота, 10 Август 2024

В Системата за електронни услуги (СЕУ) на Държавен Фонд „Земеделие“ (ДФЗ) са публикувани цифрови...






Наши партньори

За нас

"Агробизнесът" е издание, предназначено за собственици на агрофирми, мениджъри, експерти, производители, преработватели и търговци на селскостопанска продукция. Задачата, която си поставя списанието, е да помогне на българския агробизнес в усилията му да достигне високите европейски стандарти. Земеделието и хранителната промишленост в България да станат конкурентни на останалите страни, членки на Европейския съюз.