България без грешки при усвояването на евросредства в областта на земеделието и природните ресурси

България без грешки при усвояването на евросредства в областта на земеделието и природните ресурси, според годишния доклад на европейските одитори. Това стана ясно по време на съвместна среща на министъра на земеделието д-р Георги Тахов и българския член на Европейската сметна палата г-жа Илиана Иванова, на която бе представен годишният одитен доклад за изпълнението на бюджета на Европейския съюз за 2023г.

В областта на земеделието и природните ресурси, процентът грешки на европейско равнище е 2,2%, но за България не са открити грешки за отчетния одитиран период. Одиторите са оценили също така напредъка, постигнат от ДФ „Земеделие“ - Разплащателна агенция, при изпълнението на процедурата за годишно докладване относно качеството.

Г-жа Иванова подчерта важността на проверките и извършвания контрол върху отчетността на публичните финанси, както и ключовата роля на европейските и национални институции в този процес.

От своя страна министър Тахов изрази мнение, че оценката на Европейската сметна палата е признание за работата на българските институции и техният стремеж за ефикасно и качествено разходване на европейките средства. „2023 година бе изпълнена с много предизвикателства при стартиране прилагането на новия програмен период от Стратегически план за развитие на земеделието и селските райони 2023-2027 г.“, заяви министър Тахов, който в периода август 2022 до април 2024 г. бе изпълнителен директор на ДФ “Земеделие“.

Уважаеми читатели, Екипът на АГРАРТЕХНИК ви пожелава щастлива нова година с тази първа новина за 2025 г.!

Всъщност можех да ви пожелая по-добра Нова година. Защото Бог знае, че имаме нужда от това. Последните 24 месеца причиниха повече щети на германската икономика, отколкото могат да бъдат оправдани от която и да е геополитическа или идеологическа догма.

 

Последствието: Броят на фирмените фалити в Германия сега е - според изследователя на несъстоятелността Щефен Мюлер - приблизително на нивото от времето на финансовата криза през 2009 г. „Ние сме на ниво, при което отделните месеци определено са 20-годишни върхове, “, казва ръководителят на изследването на несъстоятелността в Института за икономически изследвания Лайбниц Хале (IWH).

 

Иначе устойчивата на кризи индустрия за селскостопански технологии сега също е в дълбока криза. Складовете на специализираните търговци на дребно са все още пълни, разходите за енергия и персонал са високи, а продажбите продължават да спират. Claas наскоро обяви (отново) временна работа на кратко работно време в избрани области поради „трудната икономическа ситуация“.

 

Можем само да се надяваме, че изборите през февруари – след три катастрофални светофарни години – ще предизвикат наистина всеобхватна обратна тенденция. Оптимистичното отношение към бъдещето трябва най-после да стане възможно отново за тези, които искат да постигнат нещо в страната ни и да създават и поддържат ценности с пълна свобода и лична отговорност. Защото само тези хора поддържат магазина работещ.

Markus Messerer

Redakteur

 https://newsletter.dlv.de/

Redakteur

 

Започва приемът за подкрепа на нови земеделски стопани

Над 3,7 млрд. лв. по Стратегическия план са предвидени през следващите три години

Започва приемът на заявления за подкрепа на нови земеделски стопани в рамките на Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони, която се прилага за първи път у нас. Това заяви министърът на земеделието и храните по време на откриването на XII-ия Национален агро семинар “Следващата селскостопанска революция“.

В рамките само на една година по линия на Стратегическия план ще отворим приеми за над 3.7 млрд. лв., съобщи още министър Тахов. Той информира още, че за 2024 г. по интервенциите са предвидени 1.429 млрд. лв., а през 2025 г. предстоят да се отворят общо 19 различни процедури за над 2,2 млрд. лева. Той допълни, че тези интервенции са едни от най-атрактивните и с широк спектър от дейности, целящи модернизирането на земеделието и развитието на местните икономики.

 „До края на годината има не повече от 20 работни дни - ще изплатим над 1 млрд. лв. на земеделските стопани, като най-голямото ни плащане предстои по интервенцията "Основно подпомагане на доходите за устойчивост, по която са кандидатствали над 52 000 фермери“, съобщи министърът и подчерта, че се полагат усилия за връщане на традиционните срокове и нива на плащания.

„Имаме амбицията да платим всичките 10 интервенции за обвързано с производството подпомагане за животни, мярка 10 – агроекология, 11 – биологично земеделие. Продължават с пълна сила и плащанията по ПРСР (2014- 2020) и "Програмата за морско дело и рибарство“, каза още министърът.

Сред приоритетите на министерството е темата за напояването, която д-р Тахов определи като "ключова за развитието на сектора". Той съобщи, че за първи път от десетилетия е изготвен стратегически план за модернизация и разширяване на напоителните площи, като целта е те да достигнат до 8 млн. декара. „Цел номер 1 за мен като министър на земеделието е изграждане на система за напояване в България“, заяви той и допълни, че "към момента вече са приключени и въведени в експлоатация съоръжения по 5 проекта, а до края на годината ще бъдат завършени  още 5 обекта. Инвестициите на стойност 110 млн. лв. ще подпомогнат модернизирането на напоителните системи в страната и икономия на водата с минимум 50%".

В рамките на семинара министър Тахов заедно със заместник-министър д-р Лозана Василева взеха участие в дискусионен панел на тема "Държавата и фермерите: Заедно към просперитета на сектор „Земеделие". На събитието присъстваха инж. Петър Димитров – министър на околната среда и водите, Снежана Благоева, пълномощен министър в Специалния комитет по селско стопанство в Постоянното представителство на България в Брюксел, председателят на селскостопанската академия д-р Виолета Божанова, доц. д-р Боряна Иванова, ректор на Аграрния университет.

НАЗ отбелязва 18-ата си годишнина на Националния агро семинар с революционна програма и атрактивни участници

Тази година Националната асоциация на зърнопроизводителите (НАЗ) навършва пълнолетие – момент, който олицетворява не само зрелостта, но и отговорността, която НАЗ поема към обществото и икономиката на България. 18-ата годишнината на Асоциацията ще бъде отбелязана на предстоящия семинар в к.к Албена от 28 до 30 ноември, който тази година ще премине под мотото "Следващата селскостопанска революция“.

Семинарът e посветен на промените и иновациите, които ще преобразят българското земеделие. Основни акценти ще бъдат въвеждането на нови технологии, екологични практики и решения за справяне с климатичните предизвикателства.

 

Четири панела ще обсъдят най-належащите предизвикателства пред сектора, като всеки панел ще съчетава гледните точки на известни експерти от академичните среди и земеделски иноватори, които ще говорят от първа ръка за проблемите и нуждите на българското земеделие.

 

Темите са:

-        „Държавата и земеделските производители: Заедно към просперитет в земеделския сектор“ с участници: Георги Тахов, министър на земеделието и храните; Десислава Танева, народен представител, Даниел Петров, народен представител, Иван Иванов, народен представител;

 

-        Суша vs. поливно земеделие: Ключът към еволюцията с участници: Петър Димитров, министър на околната среда и водите; Николай Карафизиев, директор на Дирекция “Хидромелиорации”; Димитър Мачуганов, земеделски производител; Пламен Генчев, земеделски производител;

 

 

-        “Климатични предизвикателства: Как природата диктува нови правила в селското стопанство“ с участници: д-р Виолета Божанова, председател на ССА, д-р Звездомир Желев, АУ – Пловдив, Иван Събев, земеделски производител; Галин Велев, земеделски производител;

 

-        „Пазарите под микроскоп“ с участници: Илия Проданов, председател на НАЗ и Артур Акопян, собственик на фирма „Севан“ ООД;

 

 

В програмата ще участват партньорите от Агрохъб.БГ, както и експерти от НИМХ, които ще представят актуални данни относно климатичните промени. Снежана Благоева, пълномощен министър в Специалния комитет по селско стопанство в Постоянното представителство на България в Брюксел, ще постави акцентите за следващата ОСП. През третия ден, 30 ноември, ще бъде проведено обучение по хеджиране от Светлана Терзиева, която е част от екипа на StoneX.

 

НИК и Titan Machinery са спонсори на събитието и ще бъдат лектори през втория семинарен ден. На 28 и 29 ноември ще се провеждат B2B срещи в отделна зала с ключови фирми от сектора. В лична среща земеделските производители ще могат да се срещнат с: Лебозол, KVS Agro, KWS, GrainStore, Corteva, Оптиком, Биоактив, НИК, Titan Machinery.

 

Програмата можете да разгледате и в нашия уебсайт: https://www.grain.bg/programa-za-sledvashtata-selskostopanska/

 

 

Европейското селско стопанство е изправено пред риск от мита

На третия ден от EIMA International евродепутатите обсъдиха последиците за европейския селскостопански сектор от Зелената сделка и избора на Доналд Тръмп за президент на САЩ. Европа трябва да бъде единна в преговорите си със Съединените щати и други търговски партньори.

 

Резултатът от американските избори може да окаже решаващо влияние върху италианската и европейската икономика. „Възможна тарифна политика и нови насоки за околната среда биха могли да накажат сектор като хранително-вкусовата промишленост, за който в момента Европа изнася 200 милиарда евро годишно“. Това каза Паоло де Кастро – президент на Filiera Italia – на конференцията за европейските политики на международното изложение за селскостопански машини EIMA, което се проведе в търговския панаир в Болоня. „Европа пое по пътя на Зелената сделка – добави Де Кастро – и въпросът, който трябва да си зададем днес, е дали ще бъде възможно да го съгласуваме с целите на администрацията на Тръмп.

Въпросът за екологичните политики изглежда е един от най-трудните в настоящия политически сценарий - подчерта президентът на Confagricoltura и Copa, Масимилиано Джиансанти - ако е вярно, че администрацията на Байдън е отделила почти 200 милиарда щатски долара за екологичен преход, средства, които САЩ самите фермери предпочетоха да не използват, за да не променят производствените си стандарти. Италианските фермери не са против Зелената сделка – отбеляза Луиджи Скордамаглия, президент на Eat Europe.

 

Законът, Агрополитиката, Говори Брюксел

България без грешки при усвояването на евросредства в областта на земеделието и природните ресурси

България без грешки при усвояването на евросредства в областта на земеделието и природните ресурси

Вторник, 14 Януари 2025

България без грешки при усвояването на евросредства в областта на земеделието и природните ресурси,...

Агротехника, Животновъдство, Растителна защита

Weidemann в EuroTier: Пълно рестартиране на колесните товарачи и телескопичните колесни товарачи и допълнителни иновации

Weidemann в EuroTier: Пълно рестартиране на колесните товарачи и телескопичните колесни товарачи и допълнителни иновации

Понеделник, 25 Ноември 2024

Weidemann GmbH представи много нови продукти на тазгодишния EuroTier:     Серия 60 - Пълно рестартиране...

Компании, Събития, Анализи

HAPPY NEW YEAR 2025

HAPPY NEW YEAR 2025

Понеделник, 13 Януари 2025

За 2025 г. SPACE ви пожелава цветна година, изпълнена с успехи и положителни резултати...

Реколта, Пазари, Цени

Продажбите на трактори и комбайни в САЩ намаляха в края на 2024 г.

Продажбите на трактори и комбайни в САЩ намаляха в края на 2024 г.

Събота, 11 Януари 2025

Продажбите на трактори в САЩ са спаднали с 11,3%,а на комбайни с 26,4% в...

Инвестиции, Финансиране, Застраховки

МЗХ публикува за обществено обсъждане насоките за кандидатстване по интервенцията за неземеделски дейности в малките населени места

МЗХ публикува за обществено обсъждане насоките за кандидатстване по интервенцията за неземеделски дейности в малките населени места

Петък, 10 Януари 2025

Министерство на земеделието и храните публикува за обществено обсъждане проект на Насоки за кандидатстване...

Иновации, Обучение, Агросвят

Macfrut Academy:  Видео урок за веригата за доставки на боровинки

Macfrut Academy: Видео урок за веригата за доставки на боровинки

Сряда, 27 Ноември 2024

Чезена, 26 ноември 2024 г. - Веригата за доставки на боровинки ще бъде в...






Наши партньори

За нас

"Агробизнесът" е издание, предназначено за собственици на агрофирми, мениджъри, експерти, производители, преработватели и търговци на селскостопанска продукция. Задачата, която си поставя списанието, е да помогне на българския агробизнес в усилията му да достигне високите европейски стандарти. Земеделието и хранителната промишленост в България да станат конкурентни на останалите страни, членки на Европейския съюз.