В 17.00 часа се проведе процедурата по връчване от президента Румен Радев на първия мандат за съставяне на ново правителство в рамките на 47-ото Народно събрание на най-голямата политическа група в парламента - "Продължаваме промяната".
"Уважаеми представители на "Продължаваме промяната", моля да обявите вашия кандидат за министър-председател", заяви президентът Румен Радев.
Председателят на парламентарната група на "Продължаваме промяна" Андрей Гюров каза: "Уважаеми г-н Президент, уважаема г-жо Вицепрезидент, парламентарната група "Продължаваме промяната" със свое решение номинира за кандидат министър-председател, който да получи мандат за съставяне на правителство, г-н Асен Василев".
Президентът Радев посочи, че в изпълнение на Конституцията на Република България и в резултат на вота на недоверие от НС на 22-ри юни връчва на Асен Василев проучвателен мандат за съставяне на правителство.
"Всички знаем, че България е в политическа, икономическа и социална криза. Българите споделят основателни тревоги за растящите цени и за нарастващата неизвестност и нестабилност. А реформите и средствата по Плана за възстановяване и устойчивост чакат своята реализация. От вчера имаме и външнополитическа криза. Спомняте си, че при връчването на мандата за сегашното правителство в оставка, предупредих, че ако не се предприемат решителни реформи в съдебната система още в първите сто дни, то статуквото ще потърси своя реванш. Гражданите, обществото и институциите имат нужда от сигурност и предвидимост, от надеждна защита на обществения интерес, а това означава най-вече отговорност и усилия за съставяне на правителство, което да отговори на интересите на гражданите. Очаквам адекватни решения и отстояване на националния интерес за изграждане на свободна, демократична и просперираща европейска България", посочи президентът преди да връчи папката с мандата на Василев.
При получаване на папката от президента с проучвателния мандат Асен Василев каза:
"За мен това е една огромна отговорност. Мисля, че всички сме наясно, че при кризите, които България трябва да посрещне, е изключително важно да имаме кабинет. Изключително важно е също така този кабинет да работи в интерес на гражданите, а не в интерес на статуквото и той наистина да отстоява българския интерес и независимостта на нашата държавата, така както и първия кабинет на "Продължаваме промяната" го направи".