Средствата по втория транш за т.нар. „украинска помощ“ за земеделските производители ще бъдат осигурени

Средствата по втория транш за т.нар. „украинска помощ“ за земеделските производители ще бъдат осигурени. Това стана ясно на среща на министъра на земеделието и храните д-р Георги Тахов с вицепремиера и министър на финансите Людмила Петкова и представители на браншови организации. Министър Тахов заяви, че ДФЗ е в пълна готовност за изплащането на помощта. Той припомни, че средствата се осигуряват през националния бюджет и те са били заложени за 2022 и 2023г.

„Разликата за настоящата година е, че парите не бяха бюджетирани. След проведена среща и подписан меморандум на 12 февруари 2024 г. с предишния състав на МС бе обещано средствата по втория транш да бъдат изплатени до 30 септември 2024 г., въпреки  че такива налични в бюджета няма. Георги Тахов припомни и как са осигурени парите по предходния транш.

Министърът на земеделието посочи, че по втория транш трябва да бъдат разпределени над 300 млн. лв. на над 53 хил. фермери.  От своя страна финансовият министър Людмила Петкова заяви, че браншът има сключено споразумение и то ще бъде изпълнено. „Ще направим всичко възможно да не се стига до актуализация на бюджета. Спазваме сроковете, за да изплатим помощта до 30 септември“, каза още тя.

Министерство на земеделието и храните е изготвило проект на Постановление на МС за разпределение на парите. „С вицепремиера Петкова уточняваме номинала, който ще ни е необходим на база на вече достигнати прагове от първо плащане. Максималният интензитет за тази помощ е 280 хил. евро”, заяви Георги Тахов.

Той разясни, че указанията по процедурата са готови и ще бъдат утвърдени на УС на ДФЗ , след като се приеме Постановлението от МС и страната ни получен одобрение на двете нотификации от ЕК. „Този път няма да се налага прием, а ще има само изменение в бюджета за условностите. След като УС на ДФЗ утвърди указанията ще пристъпим към организация за изплащане на сумата“, допълни още той.

Над 2 700 хектара с малини и ягоди са заявени за директно подпомагане

Над 2700 ха са заявените за директно подпомагане площи с малини и ягоди за кампаниите през последните две години. Финансовата подкрепа за производителите е по интервенциите за обвързано подпомагане на доходите за плодове и оранжерийно производство, както и по еко схемата за екологично поддържане на трайните насаждения, при която тази година се наблюдава повишен интерес. Това каза заместник-министърът на земеделието и храните д-р Лозана Василева на официалното откриване на IX-то Национално специализирано изложение за ягодоплодните и Фестивал на малината 2024 в гр. Лозница. Тя допълни, че овощарството е един от приоритетните сектори в аграрния отрасъл. През новия програмен период земеделските стопани имат възможност да се възползват от подпомагане по различни интервенции от Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони 2023-2027 г.

Малинопроизводството отчита устойчивост на реколтираните площи, каза още Василева и отбеляза, че годишното производство е близо 5700 тона. Наблюдава се и постепенно нарастване на средния добив, като за 2023 г. той е 360 кг/дка.

Заместник-министър Василева разгледа изложението с щандове на земеделски производители на ягодоплодни култури от цялата страна. Представени бяха традиционни храни, сокове, мармалади, вина, безалкохолни напитки и други продукти от ягодоплодни. Тя разгледа и продуктите в конкурс за най-добре приготвени фермерски кулинарни изделия от ягодоплодни.

В рамките на събитието експерти от МЗХ и ДФ „Земеделие“ разясниха на земеделските производители условията за кандидатстване по целевия прием за напояване по подмярка 4.1 и подмярка 4.2 от Програмата за развитие на селските райони 2014-2020 г. Очертани бяха възможностите за подпомагане по инвестиционните мерки от Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони, както и в областта на директните плащания. Обсъдени бяха облекчените условия за стопаните при прилагането на Стандартите за добро земеделско и екологично състояние.

На събитието присъства областният управител на Разград Владимир Димитров, кметът на Лозница Севгин Шукри, директорът на ОДЗ-Разград Валентина Белчева и директорът на Напоителни системи ЕАД, клон Долен Дунав, Миглена Трифонова.

Одобрени са 84 млн. лева за хуманно отношение към свине и птици

Общо 84 000 000 лева ще получат през 2024 г. свиневъдите и птицевъдите по схемите за хуманно отношение, реши на свое заседание днес Управителният съвет на Държавен фонд „Земеделие“ (УС на ДФЗ). Одобреният финансов ресурс по схемата „Помощ за реализирането на доброволно поети ангажименти за хуманно отношение към свинете” и по „Помощ за реализирането на доброволно поети ангажименти за хуманно отношение към птиците" е в размер на 42 млн. лева.  

Схемата за държавна помощ „Помощ за реализирането на доброволно поети ангажименти за хуманно отношение към свинете” е със срок на прилагане от 01.01.2024 г. до 31.12.2029 г., като е  одобрена и  регистрирана под номер SA.109693 в Регистъра на държавните помощи на Европейската комисия. Максималният бюджет по схемата за целия период на прилагане е в размер на 250 471 791 лв., като размерът на помощта за всяка година се определя с решение на УС на ДФЗ.

В обхвата на схемата са включени следните мерки: 

  • Мярка А - Осигуряване на свободна подова площ не по-малка от 10 % над задължителния стандарт;
  • Мярка Б - Осигуряване на изкуствена светлина за 11 часа;
  • Мярка В - Използване на фураж, съдържащ деоксиниваленол не повече от 2,5 mg/kg.

Схемата на държавна помощ „Помощ за реализирането на доброволно поети ангажименти за хуманно отношение към птиците” е регистрирана под номер SA.109688 в Регистъра на държавните помощи на Европейската комисия и е със срок на прилагане от 01.01.2024 г. до 31.12.2029 г. Максималният бюджет по схемата за целия период на прилагане е в размер на 241 939 336 лв., като размерът на помощта за всяка година се определя с решение на УС на ДФЗ.

В обхвата на помощта са включени следните мерки:

  • Мярка А. Използване на фуражи, съдържащи деоксиниваленол не повече от 2,5 мг/кг.
  • Мярка Б. Осигуряване на свободна подова площ не по-малка от 10% над задължителния стандарт.
  • Мярка В. Подобряване на условията за хуманно отношение към птиците по време на транспорт (само за доставки до кланицата).
  • Мярка Г. Намаляване емисиите на амоняк с 30% (гарантиране на концентрация на амоняк (NH3 до 14 ppm), чрез добавяне в постелята на силикатни минерали (перлит, алуминосиликати - каолин, бентонит, зеолит /клиноптилолит/ и др.)

Схемите за държавна помощ са с увеличен бюджет за новия период на подпомагане, като това е договорено с браншовите организации и са отчетени инфлационните процеси през последните години.

Целта на пренотифицираните схеми е подпомагане на земеделски стопани, извършващи дейност в първичното селскостопанско производство, за реализиране на доброволно поети ангажименти към животните в сектор „Свиневъдство“ и „Птицевъдство“. С прилагането на тези схеми ще се даде възможност за постигане на основните цели на Общата селскостопанска политика, а именно осигуряване на качествена храна на потребителите и гарантиране на добър жизнен стандарт на земеделските стопани. Доброволното поемане на ангажименти за хуманно отношение към свинете и птиците е ориентирано към задоволяване на растящите изисквания на

 

 

потребителите по отношение на качеството и безопасността на храните, защитата на животните и опазване на природата и биоразнообразието. Чрез прилагането на помощта се постига подобряване на биосигурността във фермите и осигуряване на добро здравословно състояние на свинете и птиците.

Помощта по двете схеми се предоставя на стопанство за покриване на допълнителни разходи или пропуснати доходи, свързани с изпълнение на доброволни ангажименти за хуманно отношение към животните, поети за най-малко 5 години.

Съобразно постигната договореност с бранша по отношение на обслужването на предоставените от ДФ „Земеделие“ кредити през 2008-2010 г., погасяване на част от дължимите суми в размер на 20% от размера на задължението ще бъде извършено чрез прихващане от предоставеното подпомагане по схемите за хуманно отношение.

Предстои Държавен фонд "Земеделие", съвместно с компетентните дирекции в Министерство на земеделието и храните и БАБХ, да изготвят указания за прилагане на схемите.

 

 

       2 април 2024 г.                                                         ДФ „Земеделие“

 

До 15 февруари е отворен прием на заявления по интервенциите „Инвестиции в лозаро-винарския сектор“ и „Инвестиции в екологични съоръжения“

От 15 януари до 15 февруари 2024 г. е отворен приема по интервенциите „Инвестиции в лозаро-винарския сектор“ и „Инвестиции в екологични съоръжения“ в лозаро-винарския сектор, съгласно чл.5, ал.2 от Наредба № 14 от 11.09.2023 г. за условията и реда за предоставяне на финансова помощ по интервенциите в лозаро-винарския сектор, включени в Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони за периода 2023 – 2027 г.

За първи път в лозаро - винарския сектор са допустими инвестиции в екологични съоръжения.

Със Заповед № РД09-1230/01.12.2023 г. на Министъра на земеделието и храните, са определени бюджетите по двете интервенции „Инвестиции в лозаро-винарския сектор“ и „Инвестиции в екологични съоръжения“.

49 256 897.32 лв. е общия бюджет по интервенция „Инвестиции в лозаро-винарския сектор“ от Европейския фонд за гарантиране в земеделието (ЕФГЗ) за периода 2024 – 2026 г.

12 137 236.17 лв. е общия бюджет по интервенция „Инвестиции в екологични съоръжения“ от Европейския фонд за гарантиране в земеделието (ЕФГЗ) за периода 2024 – 2026 г. е

Кандидатите по интервенциите в лозаро-винарския сектор подават документи за финансова подкрепа единствено чрез Системата за електрони услуги (СЕУ) на Държавен фонд „Земеделие“ с квалифициран електронен подпис (КЕП).

 

 

15 януари 2024 г.                                                      ДФ "Земеделие“

Зам.-министър Стратев обяви ставките по помощта de minimis

В изпълнение на Меморандума бяха осигурени 47 млн. лева като допълнителни средства по линия на помощта de minimis. Това припомни заместник-министърът на земеделието и храните доц. Деян Стратев, който обяви ставките по помощта de minimis по време на годишния форум 2023 г. на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация (НОКА) - „Овцевъдство и козевъдство след 1-вата година в Стратегическия план. Проблеми и очаквания“, който се проведе в к.к Св. св. Константин и Елена, гр. Варна. Той припомни, че бюджетът е разпределен по равно (23,7 млн. лв.) между сектор „Животновъдство“ и сектор „Растениевъдство“. Заместник-министърът отбеляза, че изплащането на ставките започва още следващата седмица. „В периода на подаване на заявленията, подадените заявления бяха 32 673, от които 30 288 са допустимите за подпомагане“, уточни той. За да се спази Меморандумът, да се даде превес на малките производители е взето решението да се направи модулирано подпомагане.

 За животновъдния сектор заместник-министър Стратев уточни, ставките както следва:

 Размер на помощта за едно животно:

  • до 36 лв. до 50-то животно, вкл., до 30 лв. от 51-то до 200-то животно, вкл. и до 24 лв. над 201-то животно, вкл., за млечни крави под селекционен контрол;
  • до 36 лв. до 50-то животно, вкл., до 30 лв. от 51-то до 200-то животно, вкл. и до 24 лв. над 201-то животно, вкл., за млечни крави;
  • до 36 лв. за млечни крави в планински райони;
  • до 36 лв. до 50-то животно, вкл., до 30 лв. от 51-то до 200-то животно, вкл. и до 24 лв. над 201-то животно, вкл., за месодайни крави и/или юници;
  • до 36 лв. до 50-то животно, вкл., до 30 лв. от 51-то до 200-то животно, вкл. и до 24 лв. над 201-то животно, вкл., за месодайни крави под селекционен контрол;
  • до 36 лв. до 50-то животно, вкл., до 30 лв. от 51-то до 200-то животно, вкл. и до 24 лв. над 201-то животно, вкл., за биволи;
  • до 10 лв. до 300-то животно, вкл., и до 7 лв. над 301-то животно, вкл., за овце-майки и/или кози-майки под селекционен контрол;
  • до 10 лв. за овце майки и/или кози майки в планински райони;
  • до 10 лв. до 300-то животно, вкл., и до 7 лв. над 301-то животно, вкл., за животните по Преходна национална помощ за овце-майки и/или кози-майки, обвързана с производството.

Размер на помощта за един кон под селекционен контрол:

  • до 30 лв. до 50-то животно, вкл., и до 24 лв. над 51-то животно, вкл.;

Размер на помощта за едно пчелно семейство:

  • до 7 лв. до 150-то пчелно семейство, вкл. и до 5 лв. над 151-то пчелно семейство, вкл.

         Заместник-министър Стратев отбеляза и ставките по de minimis за сектор „Растениевъдство“:

         Размер на помощта за един хектар за плодове и зеленчуци, винено грозде, маслодайна роза и тютюн:

  • до 367,50 лв./ха до 10 ха, вкл. и до 245 лв./ха над 10 ха за ябълки, круши, кайсии/зарзали, праскови/нектарини, череши/вишни, ягоди, малини;
  • до 367,50 лв./ха до 10 ха, вкл. и до 245 лв./ха над 10 ха за сливи и десертно грозде;
  • до 367,50 лв./ха до 10 ха, вкл. и до 245 лв./ха над 10 ха за домати полски, краставици полски, корнишони, патладжан;
  • до 367,50 лв./ха до 10 ха, вкл. и до 245 лв./ха над 10 ха за пипер полски;
  • до 367,50 лв./ха до 10 ха, вкл. и до 245 лв./ха над 10 ха за картофи, лук, чесън;
  • до 367,50 лв./ха до 10 ха, вкл. и до 245 лв./ха над 10 ха за моркови, зеле, дини и пъпеши;
  • до 2756,25 лв./ха до 5 ха, вкл. и до 2205 лв./ха над 5 ха за домати оранжерийни, пипер оранжериен, краставици оранжерийни;
  • до 367,50 лв./ха до 5 ха, вкл. и до 245 лв./ха над 5 ха за винено грозде;
  • до 367,50 лв./ха до 5 ха, вкл. и до 245 лв./ха над 5 ха за маслодайна роза;
  • до 367,50 лв./ха до 5 ха, вкл. и до 245 лв./ха над 5 ха за тютюн.

Експертите от Министерството на земеделието и храните (МЗХ) представиха актуална информация по отношение на Кампанията 2023, както и промени заложени в Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони. В хода на дискусията земеделските производители получиха отговори на техните въпроси от експертите на МЗХ.

На форума участваха и Симеон Караколев председател на НОКА, Янка Попова съпредседател, Костадин Костадинов председател на Българска аграрна камара, доц. Божидар Иванов директор на Института по аграрна икономика и експерти от МЗХ.

Законът, Агрополитиката, Говори Брюксел

Започва приемът за подкрепа на нови земеделски стопани

Започва приемът за подкрепа на нови земеделски стопани

Петък, 29 Ноември 2024

Над 3,7 млрд. лв. по Стратегическия план са предвидени през следващите три години Започва приемът...

Агротехника, Животновъдство, Растителна защита

Weidemann в EuroTier: Пълно рестартиране на колесните товарачи и телескопичните колесни товарачи и допълнителни иновации

Weidemann в EuroTier: Пълно рестартиране на колесните товарачи и телескопичните колесни товарачи и допълнителни иновации

Понеделник, 25 Ноември 2024

Weidemann GmbH представи много нови продукти на тазгодишния EuroTier:     Серия 60 - Пълно рестартиране...

Компании, Събития, Анализи

Interpoma 2024 – превъзходно качество на 13-то издание

Interpoma 2024 – превъзходно качество на 13-то издание

Сряда, 27 Ноември 2024

Изданието за 2024 г. на единственото международно изложение за търговия с ябълки се открои...

Реколта, Пазари, Цени

Церемонията по откриването на Interpoma за 2024 г. дава актуална информация за прогнозата за реколтата 2024/2025 г.

Церемонията по откриването на Interpoma за 2024 г. дава актуална информация за прогнозата за реколтата 2024/2025 г.

Четвъртък, 21 Ноември 2024

Болцано, 21 ноември 2024 г. – 13-ото издание на Interpoma стартира официално и ще...

Инвестиции, Финансиране, Застраховки

Средствата по втория транш за т.нар. „украинска помощ“ за земеделските производители ще бъдат осигурени

Средствата по втория транш за т.нар. „украинска помощ“ за земеделските производители ще бъдат осигурени

Четвъртък, 15 Август 2024

Средствата по втория транш за т.нар. „украинска помощ“ за земеделските производители ще бъдат осигурени....

Иновации, Обучение, Агросвят

Macfrut Academy:  Видео урок за веригата за доставки на боровинки

Macfrut Academy: Видео урок за веригата за доставки на боровинки

Сряда, 27 Ноември 2024

Чезена, 26 ноември 2024 г. - Веригата за доставки на боровинки ще бъде в...






Наши партньори

За нас

"Агробизнесът" е издание, предназначено за собственици на агрофирми, мениджъри, експерти, производители, преработватели и търговци на селскостопанска продукция. Задачата, която си поставя списанието, е да помогне на българския агробизнес в усилията му да достигне високите европейски стандарти. Земеделието и хранителната промишленост в България да станат конкурентни на останалите страни, членки на Европейския съюз.