Дневните пари при командировка в България се увеличават двойно

Минималният размер на дневните пари при командировка в България да се увеличи от 20 на 40 лв. предвиждат промени в Наредбата за командировките в страната, които бяха одобрени на днешното правителствено заседание.

Целта на измененията е да се гарантира адекватен размер на дневните пари, който да покрива разходите за храна при командироване на фона на ръста на инфлацията. Последната промяна на тяхната стойност е от 1 януари 2008 г., когато е определена на 20 лв.

Предвижда се и възможност дневните пари да бъдат до 200 на сто от нормативно определения минимум, т.е. до 80 лв., по преценка на командироващия, на друг колективен орган за управление на предприятието, или когато това е уговорено в колективен трудов договор или в споразумение със синдикална организация на държавните служители.

С промените в наредбата се намалява и административната тежест за предприятията. Те ще могат да издават заповедта за командироване електронно.

Премахва се и задължителното изискване за нейното подпечатване, което създава съществени затруднения и ненужно административно натоварване.

Командироващите ще могат да преценяват дали е необходимо удостоверяване на присъствието на работниците и служителите на обекта, на който са командировани. Новите разпоредби създават и условия за по-адекватно отчитане и на пътните разходи при ползване на личен автомобил от командирования.

Инвестиция в преработката на зърнени култури бе представена в Министерството на земеделието

Плановете си за мащабна инвестиция в преработката на зърнени култури представи в Министерството на земеделието китайска компания, един от лидерите в света в областта на биоферментацията.

„България е традиционен производител на висококачествено зърно и страната ни има възможности и за преработката му. Имаме благоприятни почвено-климатични условия, железопътна и пристанищна инфраструктура и дългогодишни традиции в индустрията“, каза заместник-министърът на земеделието Тодор Джиков по време на срещата с предприемачите. Аграрният заместник-министър посочи, че зърнопроизводителите у нас имат капацитет да произвеждат достатъчно количество суровина и то в близост до бъдещия проект.

Инвеститорите от „Фуфън Груп Лимитид“ заявиха, че проучват възможностите в няколко европейски страни, включително конкретни региони в България, като уточниха, че бъдещият завод ще осигури около 2000 нови работни места, а общата инвестиция е планирано да достигне 1,2 млрд. евро. Годишно се предвижда новият завод да потребява 1 млн. тона царевица. Компанията възнамерява да закупува основно местно произведена царевица, а в случай, че местното производство е недостатъчно, да внася от близки дестинации.

„Ако изберете страната ни за инвестиция, за нас е важно да изнасяме не само зърно, а и преработена продукция с висока добавена стойност“, подчерта Джиков. 

В срещата участие взе и заместник-министър Георги Събев. Двамата увериха  китайските гости, че могат да разчитат на подкрепа от страна на агроминистерството. „За българските земеделски производители е важно да имат надеждни партньори от преработвателната индустрия“, заяви в заключение заместник-министър Джиков.

ЗК ,,Лев Инс“ АД представя цялостни индивидуално разработени земеделски застраховки на международното изложение „АГРА 2023“

Ръководител „Селскостопанско застраховане“ на ЗК ,,Лев Инс“ АД, инж. агр. Юксел Касаб, ще представи браншови застраховки, специално разработени за нуждите на всеки земеделец на международното селскостопанско изложение „АГРА“, което ще се проведе в Пловдив от 21 до 25 февруари. Производителите от цял свят ще имат възможността да се срещнат с професионалист с над 15 години опит в сферата, за да получат персонална консултация относно гаранции за своите селскостопански култури, животни, техника, складове, административни и помощни сгради, както и за дигитализираните системи за управление. С експертната препоръка на инж. агр. Юксел Касаб всеки земеделец ще се може да застрахова риска на всяко звено от оперативната си дейност с цялостно бизнес решение на ЗК „Лев Инс”.    

Фермерите ще разберат как могат да гарантират сигурността и спокойствието на бизнеса си с възможност за разсрочено плащане и гъвкаво адаптиране на пакетни услуги според размера и спецификата на производството. За тяхно улеснение ЗК „Лев Инс” предлага експресно изготвяне на оферта и оглед за сключване на полица, 24-часово обслужване и консултации на безплатните телефони 0800 10 200 и 0800 15 333, бързо и коректно обезщетение до 12 дни след представяне на документи за настъпване на застрахователно събитие.

,,АГРА“ 2023 се организира за 31-ви път и събира над 42 000 посетители от България и света, както и над 400 експерта от 22 държави. Тази година акцент в най-голямото международно земеделско изложение в Югоизточна Европа ще бъдат новите технологии в селскостопанския бранш. Целта на организатора е развитието на сектора и улесняването на контакта с нови партньори, клиенти, пазари и намирането на материали, модерни машини, услуги, сортове и породи.

 

За ЗК „Лев Инс” АД:

ЗК „Лев Инс“ АД е пазарен лидер с 26-годишен опит във въвеждането и утвърждаването на новите тенденции в застрахователния бранш. Като изучава и прилага най-добрите световни практики и отчита българската специфика, компанията предлага на многобройните си клиенти традиционна и специално създадена застрахователна защита с денонощно обслужване на безплатните телефони 0800 15 333 и 0800 10 200.

 

Земеделските производители, кандидатстващи по Директни плащания, трябва да имат регистрация в Системата за електронни услуги (СЕУ)

Държавен фонд „Земеделие“-Разплащателна агенция (ДФЗ-РА) приканва всички бенефициери, които нямат регистрация в Системата за електронни услуги (СЕУ), да се регистрират преди началото на кампанията по Директни плащания 2023.

С промяната в Закона за подпомагане на земеделските производители (ЗПЗП), в сила от 01.01.2023 г., всички земеделски стопани, които искат да подадат заявления за подпомагане, следва да имат регистрация в СЕУ, където ще се осъществява и цялата комуникация между администрацията и бенефициерите по отношение на подпомагането.

В личните профили на земеделските производители ще бъде налична информация за интервенциите, по които са кандидатствали, уведомителните писма, както и много други географски и финансови справки.

Регистрацията в Системата за електронни услуги (СЕУ) е лесна и бърза.

От началната страницата на Системата за електронни услуги https://seu.dfz.bg/drupal/ секция „Потребителски панел“ се избира „Вход/Регистрация“ и под полето за въвеждане на потребителско име и парола, трябва да се избере „Заявка за регистрация на потребител“, след което земеделският стопанин въвежда своите лични данни. Последната стъпка е „Връзка с бенефициент“, където се въвежда уникален регистрационен номер (УРН) на кандидата в ИСАК.

Потвърждението на регистрацията се извършва лично в Областна дирекция на ДФ „Земеделие“.

За улеснение, в секция „Обратна връзка и помощ“ на СЕУ https://seu.dfz.bg/drupal/?q=node/49 са публикувани видео ръководства за регистрация и работа със системата, a за допълнителна информация потребителите могат да използват и платформата за „Въпроси и мнения“.

Регистрацията в СЕУ може да се извърши и на място в Областна дирекция на ДФ „Земеделие“.

 

 

1 февруари 2023 г.                                                                 ДФ „Земеделие“ - РА

 

 

Отпускат се 8 млн. лева за зимни пръскания през 2023 г.

Управителният съвет на Държавен фонд „Земеделие“ (УС на ДФЗ) утвърди годишен финансов ресурс за 2023 г. в размер на 8 000 000 лв. по схемата за държавна помощ “Помощ за компенсиране разходите на земеделски стопани, свързани с изпълнение на мерки по Националната програма за контрол на вредителите по трайните насаждения през зимния период”.

До влизане в сила на новите схеми за държавни помощи, съгласно законодателството за държавните помощи за периода 2023-2029 г., се предвижда сега действащата схема да се прилага до 30.06.2023 г.

Помощта се предоставя на два етапа. Първият е през пролетта. Той обхваща периода от преминаване на студовете до набъбване на плодните пъпки. Средствата, които се предоставят за втория етап, покриват част от разходите на овощарите и градинарите, направени за растително-защитни продукти, които се използват през есента в периода на масов листопад.

Подпомагането се предоставя за закупени с разходооправдателни документи препарати за борба с вредителите. През 2022 г. са подпомогнати 3 444 стопани за пролетни третирания с продукти за растителна защита и 2 665 за есенни, като са получени общо 7 344 917 лв. по помощта.

   Целта на помощта е ограничаване на загубите от разпространяването на вредителите по трайните насаждения (семкови и костилкови овощни видове, ягоди, малини и маслодайна роза).

ДФ „Земеделие“, съвместно с компетентните дирекции в Министерство на земеделието, ще изготвят указанията за кандидатстване по помощта.

 

13 януари  2023 г.                                                           ДФ „Земеделие“ - РА

 

Законът, Агрополитиката, Говори Брюксел

ЕК одобри облекчения при търговията с живи свине и продукти добити от тях за България

ЕК одобри облекчения при търговията с живи свине и продукти добити от тях за България

Понеделник, 27 Март 2023

Държавите членки единодушно одобриха промяна в регионализацията на страната ни по отношение на болестта...

Агротехника, Животновъдство, Растителна защита

Прецизно земеделие: сеитба на царевица в Бибионе с MS8230 на MaterMacc

Прецизно земеделие: сеитба на царевица в Бибионе с MS8230 на MaterMacc

Четвъртък, 16 Март 2023

Свидетелството на фермата Морето: Миналата пролет отидохме в Бибионе, в провинция Венеция, за да настроим...

Компании, Събития, Анализи

Два дни до откриването на ПРИРОДА, ЛОВ, РИБОЛОВ и ЦВЕТНА ПРОЛЕТ в Панаира

Два дни до откриването на ПРИРОДА, ЛОВ, РИБОЛОВ и ЦВЕТНА ПРОЛЕТ в Панаира

Понеделник, 20 Март 2023

В сряда ще бъдат открити две от най-зелените и цветни изложби от календара на...

Реколта, Пазари, Цени

Заместник-министър Събев: Създавайки „Кулинарен регион Добруджа“ ще гарантираме видимост и защита на местните продукти храни и вина

Заместник-министър Събев: Създавайки „Кулинарен регион Добруджа“ ще гарантираме видимост и защита на местните продукти храни и вина

Вторник, 28 Март 2023

Създавайки „Кулинарен регион Добруджа“ ще гарантираме видимост и защита на местни продукти храни и...

Инвестиции, Финансиране, Застраховки

Дневните пари при командировка в България се увеличават двойно

Дневните пари при командировка в България се увеличават двойно

Сряда, 22 Март 2023

Минималният размер на дневните пари при командировка в България да се увеличи от 20...

Иновации, Обучение, Агросвят

Заместник-министър Джиков: Иновациите ще ускорят растежа на българското производство

Заместник-министър Джиков: Иновациите ще ускорят растежа на българското производство

Четвъртък, 16 Март 2023

Иновациите в агросектора, включително автоматизацията и дигитализацията, ще ускорят  растежа на българското производство в...






Наши партньори

За нас

"Агробизнесът" е издание, предназначено за собственици на агрофирми, мениджъри, експерти, производители, преработватели и търговци на селскостопанска продукция. Задачата, която си поставя списанието, е да помогне на българския агробизнес в усилията му да достигне високите европейски стандарти. Земеделието и хранителната промишленост в България да станат конкурентни на останалите страни, членки на Европейския съюз.