EIMA Agrimach се завръща в Ню Делхи

Индийската агромеханична изложба 2025, спонсорирана от FederUnacoma и FICCI, ще се проведе още веднъж тази година в Ню Делхи от 27 до 29 ноември. Изложбата ще бъде и важно събитие за отношенията между Италия и Индия, наскоро обект на международен форум. Секторният пазар в Индия отчете неуспех през 2024 г., но вижда значителни числа още през първото тримесечие на настоящата година.

 

Деветото годишно изложение за агромеханика EIMA Agrimach, организирано от FederUnacoma (Италианска федерация на производителите на селскостопански машини) и FICCI (Федерация на индийските търговско-промишлени камари), в партньорство с Министерството на земеделието на Индия, е планирано да се проведе на Индийския субконтинент от 27-29 ноември 2025 г. Събитието се проведе за първи път през 2009 г. и въпреки че последните два случая бяха в Бангалор, тази година се завръща в Ню Делхи. Изложбената зона Mela Ground на Индийския институт за селскостопански изследвания (IARI), известен като Pusa Institute, ще бъде домакин на новото събитие.

 

EIMA Agrimach India е основното индийско изложение, посветено на селскостопанската механизация, което обединява водещи компании в сектора на агротехнологиите, производители на трактори и оборудване, доставчици на решения за прецизно земеделие и оператори на хранително-вкусовата промишленост от цял свят.

Събитието предлага уникална платформа за изследване на най-новото в селскостопанската автоматизация, технологиите за интелигентно земеделие, решения за дронове в селското стопанство, системи за прибиране на реколтата и напояване и оборудване за устойчиво земеделие. С очакваните над 40 000 професионални посетители и задълбочени срещи, свързани с индустрията, търговският панаир - в който много компании от сектора участват като изложители - създава възможности за работа в мрежа, стратегически съюзи и глобални партньорства в сектора на селскостопанските машини и оборудване в Индия.

ARRIGONI ПРЕДЛАГА СВОИТЕ НАЙ-ИНОВАТИВНИ И УСТОЙЧИВИ РЕШЕНИЯ В MACFRUT

Arrigoni се завръща в Римини за 42-то издание на международното търговско изложение, посветено на плодовете и зеленчуците. Фокусът е върху най-ефективните и универсални решения за защита на културите за сектора на производството на плодове и вино. Запазването на производствения потенциал и качеството са основните цели на усъвършенстваните защитни системи на Групата.

(Комо, 15 април 2025 г.) - Arrigoni, международен лидер в производството на технически тъкани за селското стопанство, се готви отново да заеме централно място в Macfrut, планирано да се проведе от 6-8 май в Римини Експо Център. По този повод Групата от Комо ще покаже своите най-модерни и високоефективни решения за модерно земеделие, включително Fructus®, полиетиленова мрежа, специално разработена за защита на плодови култури.

Периодът от май до септември е ключов за производството на плодове, но също така съвпада с пика на щетите, причинени от вредни насекоми и екстремни климатични явления като градушки, които стават все по-чести поради изменението на климата. В допълнение към преките щети, градушката може да доведе до вторични загуби, включително счупване на млади издънки, намален обем на листата за фотосинтеза и повишена уязвимост към вредители и болести, което изисква повече приложения на химикали.

 

България влияе на световния пазар за козметика

Страната ни активно участва в подготовката на

споразумение за глобалното ценообразуване

 

IN-COSMETICS GLOBAL отвори врати в изложбения център РАИ, Амстердам на 8 и ще продължи до 10 април.  Глобалното събитие за козметика, етерични масла и суровини за продукти за лична хигиена с над 1000 изложители, показващи най-новите постижения в науката, иновациите и устойчивостта, очаква да посрещне над 15 000 специализирани посетители от цял свят. На колективен щанд 12H30 Българската национална асоциация „Етерични масла, парфюмерия и козметика“ (БНАЕМПК) представя своите членове: „БГ ОИЛС“ ООД, „БРАЙТЕРС“ АД, „ГАЛЕН – Н“ ЕООД, „ДЕНИТА“ ООД,  „ЕНЬО БОНЧЕВ ПРОДАКШЪН“ ООД, „КАТЕКО“ ООД.

 

“Ние не сме изключителни, ние сме всеобхватни и това е толкова важно, защото имаме продукти, които отговарят на нуждите на пазарите и най-вече – правят хората по-красиви. Това е вдъхновяващо!", отбеляза Гергана Андреева, изпълнителен директор на БНАЕМПК. "Фирмите ни отново впечатляват посетителите, клиентите и партньорите с първокласни продукти, които трасират пътя на страната ни с нейното влияние върху световния пазар с етерични масла, аромати, козметика.“

 

Българското участие се осъществява с подкрепата на Министерството на земеделието и храните и Държавен фонд „Земеделие“.

 

С глобалния пазар за красота, който се очаква да достигне приблизително 580 милиарда долара до 2027 г., Европа – заедно със САЩ – остава един от най-големите пазари за красота в света. В тези трудни времена на несигурност, въпреки забавянето на глобалната инфлация, потребителите възприемат по-предпазлив подход към покупките, за да компенсират намаления си разполагаем доход. Новата позиция на САЩ и партньорите допълнително усложнява ситуацията за бизнесите в различни сектори и бюти индустрията не прави изключение. Още COVID накара редица компании да преместят голяма част от веригата си за доставки извън Китай – в Мексико и Канада. Днес те играят важна роля за производството в САЩ и поставя всички страни в неблагоприятна позиция. Фирмите се подготвят за новата ситуация и обсъждат редица сценарии за реакция, които се надяват да не се налага да използват. Това е тема, която вълнува участниците в изложението и е предмет на разговори между настоящи и потенциални партньори. В тази „объркана“ среда, всички от Амстердам призовават за единство. И компаниите с голяма капитализация, и малките бутикови производители – всички заедно са изправени пред това предизвикателство.

 

„Тук на IN-COSMETICS GLOBAL все повече се чува, че сме „по-силни заедно". Това са сложни проблеми и целият бранш се включва. Няма сегмент, дори от най-големите компании, който да не е повлиян от средата на несигурност“, коментира Гергана Андреева. „В Амстердам отново се говори за споразумение за глобалното ценообразуване, така че нашите региони да не се конкурират един срещу друг и е важно да участваме активно в него. Материалите и суровините, които внасят компаниите, са част от сложен процес и взаимовръзки – това е отвъд простото движение на стоки. Това са част от важните теми по проблемите на бранша на световно ниво“, подчерта Гергана Андреева. „От друга страна Нидерландия, Германия и Скандинавските страни представляват значителни и влиятелни пазари за красота и са водещ тренд и през 2025 г. С българските производители на изложението сме особено ангажирани да задълбочим контактите си с тези важни региони“, допълни изпълнителният директор на Българската национална асоциация „Етерични масла, парфюмерия и козметика“.

 

Заповядайте на българското участие в  Амстердам на IN-COSMETICS GLOBAL – Изложбен център РАИ, Амстердам, щанд 12H30 което ще продължи до 10 април 2025 г.

 

-----------

За допълнителна информация: Гергана Андреева – тел.: 0879163026; e-mail: Този имейл адрес е защитен от спам ботове. Трябва да имате пусната JavaScript поддръжка, за да го видите..

Отбелязваме Седмицата на гората Лесовъдската наука у нас празнува 100 г., след Освобождението горите заемат под 30% и са в лошо състояние, днес те са близо 40%

На 7 април по традиция отбелязваме Седмицата на гората. Тази година е по-специална, защото честваме и 100 години от началото на висшето лесовъдско образование. Точно сега е време да отдадем заслужено внимание на лесовъдите у нас, защото благодарение на тях страната ни разполага с такова зелено богатство.

 

Нека да припомним факти, които малцина знаят. След Освобождението на България горите заемат под 30% и са в лошо състояние. За сравнение днес те са близо 40% от територията на страната. Масовото обезлесяване на България започва по времена османското робство заради стопанската дейност на хората – употреба на пасища и сечи, а също така и многобройните битки между Русия и Турция от XIV до XIX век. Точно в периода на Освобождението бележитият български лесовъд Константин Байкушев описва нашите гори като напълно развалени и опустошени, около населените места те са напълно изсечени, а планините - в лошо здравословно състояние. По същото време Витоша е била напълно обезлесена. Малцина знаят, че южните склонове на Стара планина например са били оголени. Шипка и селищата около Казанлък страдат от  природни бедствия. Следствие на човешката дейност почвата ерозира и води до сериозни наводнения. През 19 в. всяка година от порои загиват стотици хора и животни.

 

През 1905 г. стартира първото масово залесяване, организирано от френския лесовъд Феликс Вожели – по покана на българското правителство, той започва дейност по овладяване на пороите в района на град Казанлък. Той прави и обща оценка на българските гори през 1911 г. - 90% от залесените площи са покрити с нискостъблени и подрязани дървета. За сведение към 2020 г. нискостъблените гори заемат едва 12 %.

 

През XX век лесовъдите се включват активно и дават старт на мащабни залесявания, изграждайки нещо като Зелен вал на българските гори. Начинанието им не е никак лесно – отначало хората не приемат еднозначно залесяванията. Нещо повече, горски служители са обект на физическа саморазправа, а фиданките масово биват унищожавани. Но въпреки това лесовъдите успяват. Те устояват и по времето на плановата икономика, като спасяват отново горите от унищожение през – 50-60 те години на 20 в., когато ползването е превишавало прираста.

 

Лесовъдите в наше време търпят отново атаки, защото често са обвинявани, че секат погоголовно и горите са унищожени. Това обаче не отговаря на фактите – горските ресурси са в добро състояние. Нещо повече - България е сред водещите в Европа страни по биоразнообразие, съхранени гори и горски територии. Ние сме първата страна в Европа, която е успяла да постави под защита 35% от националната си територия и под строга защита над 12% от горите.

 

Експертите обаче алармират, че сме поставени пред ново предизвикателство – горите ни трайно застаряват, a в следствие на климатичните промени, те стават много по-уязвими и трябва да се възобновяват. За съжаление преобладаващото мнение е точно обратното – че горите не бива да се секат и трябва да се съхранят максимално. Затова е нужно да оставим лесовъдите, които са учили как да се грижат за горите, да си свършат работа. Сечта не бива да се възприема като мръсна дума. Напротив, когато е извършена с научно обосновани цели, е полезна и важна за възстановяване на ресурсите.

 

БКДМП от няколко години реализира кампания в защита на горите и подкрепа на дейността на лесовъдите. Да не забравяме, че те са учили и квалифицирали точно с мисия да стопанисват и опазват българската гора. Това е от изключително значение, за да могат  бъдещите поколения да се наслаждават на зеленото богатство на България! Освен това секторите горско стопанство и промишленост са важни за страната ни, защото осигуряват препитание на стотици хора от планинските и слабонаселени региони.

Macfrut : много повече от търговски панаир

Пътешествие през глобалната верига за доставки на плодове и зеленчуци, която ще се срещне в Римини Експо център от 6 до 8 май 2025 г. Нарастващи числа за 42-то издание: +6% изложбено пространство, повече от 1400 изложители, 40% международни посетители, 1500 топ купувачи, три международни симпозиума, Египет като страна партньор. Чисто ново събитие: „Шоуто за здравословна храна“. Macfrut 2026 е пренасрочен за средата на април.

Рим (3 април 2025 г.) – Macfrut, много повече от търговски панаир: едногодишно пътуване през световната верига за доставки на плодове и зеленчуци, което ще се срещне в Римини Експо център от вторник, 6 до четвъртък, 8 май 2025 г. За своето 42-ро издание Macfrut изпраща силно послание: нашето здраве зависи от това какво ядем, а плодовете и зеленчуците са от съществено значение за здравословната диета. С други думи, „здравословна храна“, което е заглавието на ново събитие на Macfrut 2025: голяма арена с научни експерти, готвачи и известни италиански свидетелства като говорители на тези ценности, като се започне с олимпийската шампионка Валентина Вецали, която присъства на пресконференцията на събитието днес.

Всичко това е планирано да се случи през трите дни на събитието, което отново расте: увеличение на изложбеното пространство (+6%), повече от 1400 изложители, много международни посетители (40%) и 1500 топ купувачи от цял свят, които ще могат да се свързват с изложителите чрез специална мрежова платформа, истинският акцент на събитието. Три международни симпозиума (Биотехнология, Картофи, Средиземноморски ароматни растения),

 

Агротехника, Животновъдство, Растителна защита

FederUnacoma във Верона: „Машината за производство на вино“

FederUnacoma във Верона: „Машината за производство на вино“

Вторник, 08 Април 2025

Във Vinitaly /от 6 до 9 април 2025/   са изложени основните видове машини за...

Компании, Събития, Анализи

EIMA Agrimach се завръща в Ню Делхи

EIMA Agrimach се завръща в Ню Делхи

Петък, 18 Април 2025

Индийската агромеханична изложба 2025, спонсорирана от FederUnacoma и FICCI, ще се проведе още веднъж...

Реколта, Пазари, Цени

МЗХ предлага инициатива „Великденска кошница“

МЗХ предлага инициатива „Великденска кошница“

Събота, 12 Април 2025

В периода от 11 до 19 април 2025 г. за пръв път у нас ...

Иновации, Обучение, Агросвят

Първият в Европа плаващ център за развъждане на есетри отваря врати на река Дунав

Първият в Европа плаващ център за развъждане на есетри отваря врати на река Дунав

Петък, 11 Април 2025

Първият в Европа плаващ център за развъждане на есетри отваря врати на река Дунав  ...






Наши партньори

За нас

"Агробизнесът" е издание, предназначено за собственици на агрофирми, мениджъри, експерти, производители, преработватели и търговци на селскостопанска продукция. Задачата, която си поставя списанието, е да помогне на българския агробизнес в усилията му да достигне високите европейски стандарти. Земеделието и хранителната промишленост в България да станат конкурентни на останалите страни, членки на Европейския съюз.