Горските площи покриват около 40% от територията на ЕС, а горският сектор осигурява повече от 3,5 милиона работни места в Европейския съюз. Горските органицзации са двигатели на растежа на селските райони и генерират много ползи за обществото, включително човешкото здраве, отдих и туризъм.
Както е посочено в Декларацията от Корк 2.0, горите и горският сектор могат да допринесат значително за постигането на устойчиви решения на настоящите и бъдещите обществени предизвикателства, които засягат всички граждани на Съюза, като например борба с изменението на климата, намаляване на зависимостта от изкопаеми горива, насърчаване на биоикономиката, опазване на биологичното разнообразие и увеличаване на природните ресурси.
Стратегията на ЕС за горите , приета през 2013 г., постави нова рамка за координиране и насърчаване на съгласуваността на политическите въпроси, свързани с горите, и за гарантиране на приноса на горите на ЕС и горския сектор към целите и задачите на ЕС. Устойчивото управление на горите, многофункционалната роля на горите, ефективността на ресурсите и глобалната отговорност на горите са нейните ръководни принципи. През 2018 г. преглед на стратегията направи оценка на действията, изпълнени в рамките на стратегията на ЕС за горите, и напредъка към постигане на целите за 2020 г.
Парижкото споразумение и целите на ЕС за климата и енергетиката за 2030 г., Програмата за устойчиво развитие до 2030 г. и прегледът на стратегията на ЕС за биоикономика потвърдиха нарастващото значение на горския сектор за ЕС.