Министър Танева ще участва в откриване на новите производствени мощности на завод в Първомай

  На 1 октомври 2019 г., министърът на земеделието, храните и горите Десислава Танева ще участва в официалното откриване на новите производствени мощности на предприятието „Булконс Първомай“ ООД.

 Проектът е реализиран с помощта на европейско съфинансиране по подмярка 4.2 „Инвестиции в преработка/маркетинг на селскостопански продукти”  от Програмата за развитие на селските райони.

Събитието ще се проведе от 11.00 часа в предприятието в град Първомай. В рамките на събитието ще се отбележат и 80 години от създаването на завода и първото промишлено производство на лютеница в България

 

Граждански диалог със заместник-председателя на Европейската комисия Юрки Катайнен

 На 7 октомври от 17:00 ч. в Дома на Европа в София  ще се проведе публичен дебат с Юрки Катайнен, заместник-председател на Европейската комисия отговарящ за работните места, растежа, инвестициите и конкурентоспособността.

Темата на гражданския диалог е "Каква Европа искаме? Новите приоритети за развитието на ЕС". Тя е част от усилията на Европейската комисия да обсъжда с българите предизвикателствата пред Европейския съюз в съвременния свят и необходимите действия за запазване конкурентоспособността на Европа в глобален мащаб.

Комисията вече успешно изпълнява редица инициативи в помощ на работните места, иновациите и опазването на околната среда. Сред тях са планът „Юнкер“, преходът към кръгова икономика, европейската стратегия за пластмасите и много други. Какво още е необходимо – очакваме Вашите въпроси и мнения на срещата.

В дискусията ще вземат участие също евродепутатът Ева Майдел и заместник-кметът на София по направление „Финанси и стопанска дейност“ Дончо Барбалов.

Молим всички гости да бъдат пред залата не по-късно от 16:30 ч. за регистрация и проверка за сигурност, както и да носят със себе си документ за самоличност

Дигиталната икономика в България расте с 2.5 пъти по-бързо, отколкото в петте големи пазара в Европейския съюз

Дигиталната икономика в България расте значително бързо на фона на европейските тенденции – с над 2.5 пъти по-бързо, отколкото в петте големи пазара в Европейския съюз. Това заяви заместник-министърът на икономиката Лилия Иванова, която взе участие в среща, част от Инициативата „Три морета“ във Варшава. Тя подчерта още, че средногодишният темп на нарастване на добавената стойност в ИКТ сектора в страната за последните 10 години е над 25%.

Тя обяви, че за последните няколко години България отбелязва 8.2% ръст на дигиталната икономика, докато при петте най-големи пазари в ЕС то е в размер на 3.1%, според годишното проучване на глобалната консултантска компания McKinsey.

В изказването си пред Форума Лилия Иванова изтъкна, че участието на България в инициативата предоставя добри възможности за реализиране на икономически проекти, които са важни не само в национален, но и в регионален аспект. „За нашата страна приоритетно значение има засилването и насърчаването на дигиталната свързаност в региона. Възможностите за съвместни проекти в областта на цифровите комуникации ще засилят ролята на нашите икономики на европейско и глобално ниво“, каза тя и допълни, че България има всички шансове да трансформира икономиката си в цифрова, така че да увеличи конкурентоспособността си и да се нареди сред лидерите в региона.

По думите й в рамките на инициативата „Три морета“ могат да се създадат благоприятни предпоставки и подходящи условия за държавите-участнички да се разпознават като регионален дигитален хъб в европейски и световен мащаб. Заместник-министърът на икономиката посочи, че бързото развитие на цифровата икономика представя стратегически възможности не само да се модернизират икономиките на страните, но и индустрията в региона да стане по-конкурентноспособна, по-екологична и по-ефективна от гледна точка на ресурси и суровини.

В рамките на Форума заместник-министър Иванова проведе срещи с министъра на финансите, инвестициите и икономическото развитие на Полша г-н Йежи Квиечински и със заместник-помощника на държавния секретар на САЩ за Европа и Евразия г-н Матю Бойс. На срещите бе обсъдено развитието на региона и засилване на икономическото сътрудничество в рамките на инициативата.

Целта на инициативата е да стимулира по-бързото развитие на региона между Балтийско, Черно и Адриатическо море. Идеята е това да се постигне чрез ангажираност на високо равнище с акцент върху инфраструктурата, енергетиката и цифровата свързаност. В нея участват: България, Австрия, Хърватия, Чешката република, Естония, Унгария, Латвия, Литва, Полша, Румъния, Словакия и Словения.

 

Марио Драги подкрепи предложението за общ бюджет на еврозоната

Председателят на Европейската централна банка Марио Драги подкрепи предложението на френския президент Еманюел Макрон за фискални трансфери между членовете на еврозоната, или за т.нар. общ бюджет на еврозоната, за да се засили дългосрочното бъдеще на единната валута.

 Драги заяви, че в този момент по-големите държавни разходи са "по-спешни от преди", за да се балансира глобалната разхлабваща парична и лихвена политика. Освен това той подчерта, че за еврозоната е необходима дългосрочна отдаденост на идеята за фискален съюз, за да може тя се конкурира с други световни икономически сили.

Настоящият шеф на ЕЦБ посочи,  че "за да имаме по-силен Икономически и паричен съюз (EMU), се нуждаем от общ бюджет на еврозоната".

"Очевидно e, че политическият дебат по този въпрос има все още да извърви дълъг път, но аз съм оптимист", отбеляза Марио Драги.

 

Швейцарска бизнес делегация проучва възможностите за инвестиции в ИТ и аутомотив сектора у нас

През първите шест месеца на 2019 г. швейцарските инвестиции у нас възлизат на близо 70 млн. евро, а страната е сред 10-те най-големи инвеститори по размер на ПЧИ в България от 1996г. насам. Това стана ясно по време на среща на заместник-министъра на икономиката Лилия Иванова с делегация на Швейцарския икономически форум, които са на посещение в България, за да проучат възможностите за инвестиции в страната ни в ИТ, аутомотив и други високотехнологични сектори. На срещата присъства и  г-жа Мюриел Берсе Коен, посланик на Конфедерация Швейцария в Република България.

Зам.-министър Иванова и  Доминик Ислер, изпълнителен директор на Швейцарския икономически форум обсъдиха потенциала за развитие на инвестициите и на търговските отношения между двете страни. „Само за  първите пет месеца на 2019 г. стокообменът между България и Швейцария възлиза на 167.573 млн. евро, като има увеличение със 7.1%“, посочи Иванова. От своя страна  г-н Ислер изтъкна висококвалифицираните кадри и икономическата и политическа стабилност в страната ни като един от факторите за интереса на швейцарските бизнесмени към България. Двамата подчертаха, че взаимодействието в иновациите и дигиталният сектор е от ключова важност за двустранните взаимоотношения.

Икономическият заместник-министър каза още, че българската страна е заинтересована от привличане на инвестиции във високотехнологични производства и услуги със средна и висока добавена стойност. „Считаме че съществува потенциал за сътрудничество в ИТ и аутсорсинг, фармацевтичната и хранително-вкусовата промишленост“, допълни тя.

По думите й швейцарският бизнес може да се възползва от предимствата на България като инвестиционна дестинация, сред които макроикономическа и финансова стабилност, благоприятен данъчен режим, наличие на квалифицирана работна сила и най-ниските оперативни разходи в Европа. Тя представи пред делегацията възможностите за инвестиране в София Тех Парк и в индустриалните зони в страната.

Лилия Иванова изтъкна, че страната ни е търсен партньор в редица международни организации и инициативи, сред които Берлинския процес и Три морета, което е доказателство, че сме надежден икономически и инвестиционен партньор.

Водещите швейцарски бизнесмени, членове на делегацията на Швейцарския икономически форум са в България, за да се информират от развитие на икономическите отношения с партньори от страната ни и перспективи за евентуални инвестиции у нас. Делегацията включва представители на комуникационни системи за бизнеса, софтуер и ИТ услуги,аутомотив,мебели и обзавеждане, банков сектор и др.

 

Законът, Агрополитиката, Говори Брюксел

Стандартите за добро земеделско и екологично състояние ще се прилагат при облекчени условия

Стандартите за добро земеделско и екологично състояние ще се прилагат при облекчени условия

Четвъртък, 08 Август 2024

Стандартите 5, 6, 7 и 8 за добро земеделско и екологично състояние (ДЗЕС 5,...

Агротехника, Животновъдство, Растителна защита

„Напоителни системи“ ще получат одобрение на допълнителни водни количества за напояване на земеделските площи

„Напоителни системи“ ще получат одобрение на допълнителни водни количества за напояване на земеделските площи

Вторник, 25 Юни 2024

„Напоителни системи“ ще получат одобрение на допълнителни водни количества за напояване на земеделските площи...

Компании, Събития, Анализи

Рекордна година за Innov’Space

Рекордна година за Innov’Space

Сряда, 10 Юли 2024

2024 г. е рекордна година по отношение на наградените звезди и специалните похвали „Най-добрият...

Реколта, Пазари, Цени

Продажбите на трактори в САЩ са скочили с 18,6%

Продажбите на трактори в САЩ са скочили с 18,6%

Четвъртък, 15 Август 2024

Асоциацията на производителите на оборудване току-що публикува отчета за продажбите на земеделски трактори/комбайни за...

Инвестиции, Финансиране, Застраховки

Средствата по втория транш за т.нар. „украинска помощ“ за земеделските производители ще бъдат осигурени

Средствата по втория транш за т.нар. „украинска помощ“ за земеделските производители ще бъдат осигурени

Четвъртък, 15 Август 2024

Средствата по втория транш за т.нар. „украинска помощ“ за земеделските производители ще бъдат осигурени....

Иновации, Обучение, Агросвят

   Цифровите географски данни за Кампания 2024 са публикувани в СЕУ

Цифровите географски данни за Кампания 2024 са публикувани в СЕУ

Събота, 10 Август 2024

В Системата за електронни услуги (СЕУ) на Държавен Фонд „Земеделие“ (ДФЗ) са публикувани цифрови...






Наши партньори

За нас

"Агробизнесът" е издание, предназначено за собственици на агрофирми, мениджъри, експерти, производители, преработватели и търговци на селскостопанска продукция. Задачата, която си поставя списанието, е да помогне на българския агробизнес в усилията му да достигне високите европейски стандарти. Земеделието и хранителната промишленост в България да станат конкурентни на останалите страни, членки на Европейския съюз.