Преговарящите от Парламента и Съвета се споразумяха за нови инструменти, които гарантират, че чуждестранните субсидии, предоставени от държави извън ЕС на компании, не нарушават вътрешния пазар.
Новият проекторегламент ще позволи на Комисията да разследва субсидии, предоставени от публични органи извън ЕС на компании, опериращи в ЕС. Ако установи, че субсидиите са изкривяващи, той може да приложи коригиращи мерки и да избегне субсидираните фирми да изпреварват конкурентите от ЕС в процедурите за обществени поръчки или да се възползват от евтино финансиране.
За да подобрят ефективността на действията на ЕС, преговарящите от ЕП се увериха, че държавните компании, които често получават субсидии, са изрично включени в обхвата на регламента. Членовете на ЕП съкратиха и срока, на който Комисията може да разследва потенциално изкривяващите чуждестранни субсидии при обществените поръчки. Освен това държавите-членки, компаниите и други заинтересовани страни ще могат да се обръщат към Комисията с информация за потенциални изкривяващи субсидии.
Евродепутатите се борят за повече правна сигурност и прозрачност на процеса. В резултат на това Комисията ще трябва да издаде насоки за това как оценява изкривяващия характер на чуждестранните субсидии и преценява изкривяващия пазар ефект на субсидията спрямо потенциалните ползи. Те също така гарантират, че компаниите могат да се консултират с Комисията, за да проверят дали трябва да разкрият получените субсидии.
Евродепутатите настояха да се позволи на Комисията да се ангажира с държави извън ЕС, които многократно са предоставяли изкривяващи субсидии. Преговарящите подчертават, че общата цел на ЕС е да подобри многостранните правила за субсидиите. Членовете на ЕП успешно аргументираха, че след като многостранните правила направят новия инструмент излишен, той може да бъде премахнат. Евродепутатите също въведоха задължение за годишен доклад за Комисията и дефинираха по-точно понятието изкривяващи външни субсидии и разшириха набора от инструменти за коригиращи мерки.
Това не е въпрос на протекционизъм, а на справедливост: имаме нужда всички оператори на вътрешния пазар да се конкурират при подобни условия. Заедно с международния инструмент за обществени поръчки, този регламент е жизненоважна част от нашия разширяващ се набор от инструменти. В същото време ще увеличим усилията си за подобряване на многостранните правила относно субсидиите.