BASF ОТНОВО ТЪРСИ ДА НАГРАДИ СТАРТЪПИ И ИНОВАТОРИ ОТ БЪЛГАРИЯ

  • За трета поредна година BASF организира конкурс за стартъпи и иноватори, най-добрите от които ще получат подкрепа за разработването на техните проекти
  • Периодът на кандидатстване е от 30 май до 29 септември 2023 г.
  • Идеите от България ще се състезават заедно с иноватори от Гърция и Румъния, като двете най-добри решения ще се класират за големия финал, който включва и останалите страни от Централна и Югоизточна Европа

Най-голямата химическа компания в света BASF отново ще приема кандидатури за големия конкурс за иновации, включително стартъпи и иноватори от България - BASF Innovation Hub 2023. Участието е безплатно, а изпратените идеи трябва да предлагат конкретни решения в областта на зеления и дигиталния преход. BASF Innovation Hub 2023 се фокусира върху областите чисти технологии, кръгова икономика и стратегии “От фермата до трапезата“, като повече информация за темите може да се намери на официалния уебсайт на проекта: www.join-innovationhub.com.

 „Светът на стартъпите е вълнуващо място! В региона има много креативни предприемачи, предлагащи иновации, които могат да улеснят живота ни, да подобрят качеството на живот и да намерят отговори на настоящите предизвикателства. Често идеите остават на хартия, ако не се осигури необходимата подкрепа, за да се материализират, да станат полезни, приложими и устойчиви на пазара. Устойчивостта стои зад тазгодишния BASF Innovation Hub, защото нашата глобална тема – Envision 2050 – е в съответствие с визията ни, че Европа ще стане първият неутрален по отношение на климата континент до 2050 г.“, каза Андреас Лиер, управляващ директор на BASF за Румъния, България и Северна Македония.

Кандидатстването в BASF Innovation Hub започна на 30 май и ще продължи до полунощ на 29 септември, като единственото изискване за участие е членовете на стартъпите или иноваторите да са навършили 18 години. Участниците от България ще имат шанса да представят своите идеи заедно с кандидатите от Гърция и Румъния. Двамата победители ще се класират автоматично за големия финал, където отново ще представят идеите си заедно с останалите най-успешни решения от всички 11 страни от Централна и Югоизточна Европа.

Победителят в големия финал ще получи награда в размер на 5000 евро бруто.

Андреас Лиер заяви, че BASF Innovation Hub е значимо събитие и се радва, че в допълнение на финансовата подкрепа за развитието на победителя, компанията с удоволствие ще предостави на всички участници и други видове помощ като експертен опит, възможности за нетуъркиг и представяне. „Живеем в динамични времена, когато пътят от идеята до изпълнението е технически по-осъществим от всякога. Вярвам, че корпорациите с развитата си инфраструктура и експерти имат опит, който още повече трябва да споделят с иноваторите. BASF Innovation Hub е един от нашите приноси, конструктивна платформа и конкурс, насърчаващ, подкрепящ и мотивиращ обещаващите иноватори да разработват решения, които ще ни доведат още по-бързо към устойчиво бъдеще“.

Повече информация относно проекта, изискванията и процедурата за кандидатстване може да се намери на официалните уеб страница: http://www.join-innovationhub.com/ и YouTube канал на събитието: https://www.youtube.com/@basfinnovationhub/streams.

За BASF

В BASF създаваме химия за устойчиво бъдеще. Комбинираме икономическия напредък с опазване на околната среда и социална отговорност. В групата BASF работят около 111 000 служители, които допринасят за успеха на нашите клиенти в почти всички сектори и почти във всяка страна по света. Нашето портфолио е организирано в шест подразделения: „Химикали“, „Материали“, „Промишлени решения“, „Технологични решения за повърхности“, „Хранене и грижа“ и „Решения в земеделието“. През 2022 г. BASF генерира продажби от 87,3 милиарда евро. Акциите на BASF се търгуват на Фондовата борса във Франкфурт (BAS) и като Американски депозитарни разписки (BASFY) в САЩ.

 

Още информация за BASF Bulgaria търсете на https://www.basf.com/bg/

Успешен сорт розов домат се справя с върховото гниене през лятото

Доматите са една от зеленчуковите култури, при която най-силно се отразиха икономическите предизвикателства, свързани с високите разходи при производството. Цените на горивата, несигурните доставки, както и покачването на основни компоненти като торове и препарати, доведоха до значителна несигурност. Поради тази причина, ранното производство през тази година беше на изключително ниски нива.

Подобно на всички зеленчукови култури, при доматите също се наблюдава значителен ръст на изкупните цени. По данни на НСИ за цените на селскостопанската продукция за цялата 2022 г., цените са се покачили с 22%. В първото тримесечие на 2023 г. също се наблюдава ръст от 7%. Въпреки всичко, този ръст не винаги покрива разходите на производство.

Трябва да се има предвид, че доматите са една от културите, при която вноса от чужбина има изключително силно влияние върху местния пазар и цените. По данни на Министерството на земеделието и САРА за 2022 г., над 45% от пазара на домати в България е внос. Над 60% от тях пристигат от съседна Турция. Въпреки че, цените на вносната продукция също се повишиха, те все още са по-ниски от местните. Така се получава една сериозна дупка между разходите на производство на домати и изкупните цени. Това накара редица производители да намалят ранната реколта домати и да се насочат към по-късно производство, основно през лятото.

Традиционно цените на доматите през лятото са значително по-ниски. От една страна в този период отпадат разходите по отопление, които са основно перо в производството. От друга страна, предлагането е значително по-голямо и това намалява цените. Поради тази причина е от ключово значение производителите да открият стабилен сорт, който минимизира възможностите за некачествена продукция през лятото. За да са печеливши земеделците трябва да вземат предвид някои сериозни проблеми в отглеждането на домати. При горещо време, когато растенията се нуждаят от повече вода, възникват проблеми с дефицита на калций. Той е от съществено значение за правилното функциониране на растенията и участва в развитието на клетъчните стени, листата и корените на растенията. Недостигът на калций води до върхово гниене на плодовете, което намалява добива и качеството им.

Първият признак на болестта е появата на хлътнало, кафеникаво-черно петно с размер 1-2 см в долния край на плода. Петната се разрастват и придобиват значително по-големи размери. В началната фаза на болестта гниенето е сухо, което в впоследствие се развива в мокро гниене. Тези плодове обикновено са брак и добивът намалява.

Проблемът е особено осезаем при произвеждането на розови домати. Те са податливи на калциев дефицит заради по-слабата усвоителна способност на кореновата система. Pроизводителите се борят с този проблем като прилагат листно подхранване с торове, съдържащи калций. Въпреки това, подхранването само частично решава проблема. Затова е препоръчително да се използват сортове розови домати, които са устойчиви на дефицита на калций.

Такъв сорт е розовият домат Манекро на Синджента. Благодарение на своя вегетативен растеж, сора е един от най-устойчивите на калциев дефицит, което предпазва плодовете от върхово гниене. Манекро се отличава с мощен вегетативен растеж и висока толерантност към високи температури. Плодовете не се напукват, не издребняват във височина и имат отлична външност, вкус и транспортабилност. Това прави доматите от сорта перфектни за производителите, тъй като те задоволяват всички нужди на крайния потребител. Въпреки икономическите предизвикателства, свързани с високите разходи при отглеждането на зеленчуци, Манекро ще помогне на местните земеделски производители да постигнат по-голяма стабилност и рентабилност.

За да се справите с проблемите предизвикани от дефицит на калциий при производството на розови домати, можете да поръчате „Манекро“ от дистрибуторите за зеленчукови семена на Синджента: https://www.syngenta.bg/zelenchukovi-semena/domati/manekro-f1

Заместник-министър Неделков към абсолвентите от Тракийския университет: Бъдете достойни ветеринарни лекари

Бъдете достойни ветеринарни лекари. Това е сериозна и отговорна задача, която се надявам да се превърне във Ваша кауза. С тези думи се обърна заместник-министърът на земеделието доц. д-р Крум Неделков към абсолвентите от 95-ия випуск на Ветеринарномедицинския факултет в Тракийския университет. „Ветеринарен лекар е специалност с дълголетна история и авторитет в обществото, която изисква много всеотдайност“ допълни той.

„Като възпитаник и преподавател в Тракийския университет, знам, че тук се получава ценна подготовка, която е добра основа за започване на професионалното развитие“, заяви още аграрният заместник-министър. Доц. Неделков призова абсолвентите да бъдат амбициозни и решителни в професията, за да постигат добро кариерно развитие.

„Бъдещето е в ръцете на младите и образовани хора, които с алтернативно мислене ще могат да прилагат най-новите европейски практики в своята работа за просперитета на България“, подчерта Неделков. Заместник-министърът пожела на абсолвентите професионални успехи и уверено да следват пътя, който са избрали.

 

 

 

 

Стопаните могат да регистрират заявленията си в СЕУ

Държавен фонд „Земеделие“ (ДФЗ) информира земеделските стопани, кандидати по директни плащания, че в индивидуалните профили в Системата за електронни услуги (СЕУ) са заредени всички актуални данни за Кампания 2023, предоставени от външни институции. В това число се включват цифрови географски слоеве, данни за брой и вид животни, референтна и специализирана информация.

Съгласно промените в приложимата нормативна уредба (Закон за подпомагане на земеделските производители и Наредба №4 от 30 март 2023г.) за 2023 и 2024 г. кандидатите могат да подадат до ДФЗ заявление за подпомагане по интервенциите и мерките по директни плащания и без да притежават квалифициран електронен подпис (КЕП). За целта, след въвеждане на данните за кандидатстване в СЕУ, стопаните, които не притежават КЕП, следва да посетят Общинска служба по земеделие, за да завършат процеса по подаване на заявление.

Към момента в СЕУ е създадена възможност за заявяване (деклариране) на интервенциите за които са налице обнародвани правила за прилагане в Държавен вестник. Въвеждането на нови функционалности в системата, следва принципите на развитие на СЕУ, които и до момента ДФ „Земеделие“ използва, за да повиши ефективността на предоставяните електронни услуги. В тази връзка, поетапно, ДФЗ ще публикува видео инструкции за използване на новите функционалности и инструменти, разработени за Кампания 2023.

 

 

12 май 2023 г.                                            ДФ „Земеделие“

 

Новият сорт зеле Елдорет отговаря на пазарните предизвикателства

Само за един сезон зелето се превърна във фаворит на местните производители

 

През последната година се наблюдава спад в производството на много различни зеленчукови култури, но зелето не е сред тях. То си остава един от най-важните продукти за българските производители. По данни на Министерство на земеделието и храните площите със зеле са намалели с 4,5%, но пък средният добив се е увеличил с 3,9% през 2021 г. Това показва, че общото производство се запазва и се разработват все повече нови сортове за по-ефективна грижа и плодородна реколта.

В тази връзка новият сорт зеле на Синджента – Елдорет, е разработен специално, за да се бори с предизвикателствата в България. Най-трудно е съобразяването с климатичните промени. Променливото време, съчетано с продължително горещо време до късна есен, водят до значителни проблеми с вегетацията на зелето. В комбинация с липсата на въздушна влага, това води до удължаване на вегетацията и по-късна реколта. Затова модерните сортове зеле задължително трябва да са устойчиви на стресови условия. Те се развиват в посока на по-висока издръжливост към променящите се климатични условия и толерантност на стрес. От особено значение при новите сортове зеле е и издръжливостта им на пукане.

Друг основен проблем при производството на зеле е справянето с редица болести и неприятели. Все повече се разпространяват почвените патогени, както и нападенията от вредители, също значително подкрепени от климатичните промени. Това води до сериозно намаляване на добива, както и в качеството на продукцията. Затова е особено важно земеделците да избират сортове зеле с висока устойчивост на гъбични заболявания като фузариум.

Важен детайл за всеки производител са изискванията за съхранение и транспорт. Поради промените и колебанията в търсенето, производителите е необходимо да произведат стока, която може да съхрани дълго време качествата си. Освен това, често веригите на доставка са по-дълги и продукцията трябва да е издръжлива на транспорт. Не на последно място, потребителите изискват от сортовете зеле да отговарят на местната кулинария. В тази посока основен аспект в развитието на селекцията е вкусът на зелето, както и рехавата консистенция, така че да е подходящо за кисело зеле.

Един от най-актуалните начини за справяне с част от тези предизвикателства е използването на т.нар. CMS технология. Тази технология се нарича цитоплазмена мъжка стерилност (Cytoplasmic male sterility) и означава невъзможност на растението да произвежда мъжки цветове. Благодарение на нея се постига пълна чистота в семената и съответно най-важното предимство на тази технология – осигуряване на реколта с еднакви по размер зелки, което води и до по-висок добив.

Синджента от години прилага CMS технологията при селекцията на новите си сортове зеле, като в последните години се набляга изключително много и на качеството на продукцията. Затова през 2022 г. на пазара се появи новият сорт зеле на компанията – Елдорет.

Само за един сезон, той се превърна във фаворит на местните производители, както и желан продукт от търговци и потребители за кисело зеле. Костадин Гатев от с. Трилистник, област Пловдив, е един от производителите, който е останал много доволен от реколтата си с Елдорет през миналата година, като през 2023 г. ще разшири производството си от сорта. „Вътре листата са по-рехави, не са сбити и става идеално за кисело зеле. Вътрешността е светла, с бели листа. Имахме и други сортове на полето, но за вкъщи използвахме този сорт за кисело зеле“, споделя производителят. „Хем е тежко, хем е рехаво вътре. И за производителя е добре, и за консуматора също“, допълни Гатев.

Ангел Георгиев от гр. Мизия е още един от производителите, които дават висока оценка на Елдорет. „Миналата година се консултирах с техническия представител на фирма Синджента, доверих се на съвета за Елдорет и не сгреших. Зелето се отличава с добрите си вкусови качества“.

Новият сорт на Синджента е една успешна комбинация от приложението на модерните технологии в селекцията, съчетана с търсените вкусови качества, така че да се отговори до максимална степен на изискванията на пазара. Обратната връзка още от първия му сезон е повече от положителна и през 2023 г. търсенето му ще се увеличи със сигурност. Можете да поръчате семена Елдорет в дистрибуторската мрежа за зеленчукови семена на Синджента. Повече информация за Елдорет можете да намерите на: https://www.syngenta.bg/zelenchukovi-semena/zele/eldoret-f1

 

ЗА СИНДЖЕНТА В БЪЛГАРИЯ

В сегашната си форма Синджента е сравнително нова компания, но историята ѝ датира от почти 250 години. Като приемник на Циба Гайги, Циба, ICI, Зенека и Новартис, Синджента, със своето трайно присъствие, дава значим принос в развитието на земеделието в България от втората половина на XX век до днес. През 2008 г. компанията основава своя собствено представителство в България – Синджента България ЕООД. Днес Синджента е неразделна част от формулата за успешно и устойчиво земеделие в България с постоянно развиващо се портфолио и набор от иновативни продукти.

Екипът на Синджента в България и по света постоянно е в помощ на производителите както с качествени продукти, така и с експертни съвети и техническа помощ. За повече информация и връзка със Синджента България: https://www.syngenta.bg/vegetable/ekip-zelenchukovi-semena

 

За допълнителна информация и контакти:

Антоанета Йорданова

Този имейл адрес е защитен от спам ботове. Трябва да имате пусната JavaScript поддръжка, за да го видите.

0885 650002

Законът, Агрополитиката, Говори Брюксел

Министър Кирил Вътев: Важно е да консолидираме агрохранителната верига от полето до масата

Министър Кирил Вътев: Важно е да консолидираме агрохранителната верига от полето до масата

Сряда, 07 Юни 2023

Целта е по-качествени и повече български храни от български суровини, каза министърът на земеделието...

Агротехника, Животновъдство, Растителна защита

Чушки, домати, патладжани: Arrigoni представя новото защитно сито Prisma® Ldf Strong

Чушки, домати, патладжани: Arrigoni представя новото защитно сито Prisma® Ldf Strong

Четвъртък, 01 Юни 2023

Революционният високотехнологичен агротекстил ще бъде представен на щанд 01.345 на изложението GreenTech в Амстердам...

Компании, Събития, Анализи

SPACE 2023 : УЧАСТИЕ НА ВИСОКО НИВО И ВИСОКОКАЧЕСТВЕНО СЪДЪРЖАНИЕ

SPACE 2023 : УЧАСТИЕ НА ВИСОКО НИВО И ВИСОКОКАЧЕСТВЕНО СЪДЪРЖАНИЕ

Четвъртък, 01 Юни 2023

SPACE 2023 ще се проведе от 12 до 14 септември в изложбения център в...

Реколта, Пазари, Цени

Открит Ден на пшеницата събра близо 200 земеделци и семенарски компании край Кубрат

Открит Ден на пшеницата събра близо 200 земеделци и семенарски компании край Кубрат

Сряда, 07 Юни 2023

Съобразявайте се с препоръките на селекционерите, разпределяйте риска и сейте сертифицирани семена, препоръча Мариела...

Инвестиции, Финансиране, Застраховки

ДФЗ одобри още 265 проекта по подмярка 4.1. „Инвестиции в земеделски стопанства“ от ПРСР 2014 -2020 г.

ДФЗ одобри още 265 проекта по подмярка 4.1. „Инвестиции в земеделски стопанства“ от ПРСР 2014 -2020 г.

Петък, 02 Юни 2023

Държавен фонд „Земеделие“ - Разплащателна агенция (ДФЗ-РА) одобри още 265 проектни предложения по подмярка...

Иновации, Обучение, Агросвят

BASF ОТНОВО ТЪРСИ ДА НАГРАДИ СТАРТЪПИ И ИНОВАТОРИ ОТ БЪЛГАРИЯ

BASF ОТНОВО ТЪРСИ ДА НАГРАДИ СТАРТЪПИ И ИНОВАТОРИ ОТ БЪЛГАРИЯ

Сряда, 07 Юни 2023

За трета поредна година BASF организира конкурс за стартъпи и иноватори, най-добрите от които...






Наши партньори

За нас

"Агробизнесът" е издание, предназначено за собственици на агрофирми, мениджъри, експерти, производители, преработватели и търговци на селскостопанска продукция. Задачата, която си поставя списанието, е да помогне на българския агробизнес в усилията му да достигне високите европейски стандарти. Земеделието и хранителната промишленост в България да станат конкурентни на останалите страни, членки на Европейския съюз.