Първият в Европа плаващ център за развъждане на есетри отваря врати на река Дунав

Първият в Европа плаващ център за развъждане на есетри отваря врати на река Дунав

 

Над милион и половина рибки ще бъдат отгледани и пуснати в дивата природа до 2030 г.

Първата в Европа плаваща станция за отглеждане на есетрови риби беше открита тържествено във Виена. 66-метровият кораб MS Negrelli, акостирал на известния Дунавски остров в сърцето на града, ще послужи като генна банка за развъждане на млади есетри от последните четири вида, оцелели в реката. При подходяща температура и при спазване на всички необходими условия в него се очаква да заплуват милион и 600 хиляди рибки, които ще бъдат пуснати по Дунав в следващите пет години. Проектът, зад който стоят редица научни и природозащитни организации, като WWF, има за цел да подсили есетровите популации в реката.

Заплахи и значение на есетрите

Оцелели до наши дни през последните 200 милиона години, днес гигантските праисторически есетри са най-застрашената група от видове в световен мащаб. Последните размножаващи се в естествена среда популации в Европа се борят за своето оцеляване в долното течение на Дунав. Сред основните заплахи пред рибите са унищожаването на техните местообитания, блокирането на миграционните им маршрути, както и незаконната търговия с хайвер. Въпреки строгите забрани за риболов, нестихващото бракониерство и силното търсене на черния пазар продължават да заплашват бъдещето на есетрите.

„Есетровите риби са индикатор за чисти и свободно течащи реки, които са от съществено значение за питейната вода, риболова и защитата от наводнения. Тяхното оцеляване отразява по-широкото благосъстояние на Дунав – втората по дължина европейска река. С други думи, като опазваме вида, ние на практика се грижим за екосистемите, които поддържат биоразнообразието и поминъка на местните общности по цялото течение на реката“, коментира Андреас Бекман, главен изпълнителен директор на WWF за Централна и Източна Европа.

За спасяването на вида са нужни трансгранични усилия

Докато корабът MS Negrelli остава на котва във Виена, пътят на есетрите се простира далеч на изток. Голямата част от рибите ще плуват до Черно море и ще прекарат няколко години в солена вода преди да се върнат обратно в Дунав. Тъй като язовирът „Железни врата“, който прегражда реката между бреговете на Сърбия и Румъния, представлява непреодолимо препятствие пред рибите, те ще бъдат пуснати директно в долното течение на реката. WWF работи в България, Румъния и Украйна, за да даде шанс за живот на младите есетри, като участва не само в тяхното пускане, но и в последващия мониторинг на екземплярите, както и в усилията за превенция на бракониерството.

„Редно е да подчертаем, че пускането на есетрите в реката е само първата крачка. Ние продължаваме нашата работа в тясно сътрудничество с рибарите, местните общности и държавните институции, за да гарантираме, че тези рибки ще получат възможно най-безопасния старт в живота си. Наясно сме, че рисковете са огромни – от заплитане в риболовните мрежи до атаки от хищни риби. Но вярваме, че някои от тях ще успеят да стигнат морето. И именно те могат да върнат този древен вид от ръба на изчезването", споделя ихтиологът Стоян Михов, ръководител на програма „Води“ във WWF България.

Партньори по проекта

Отварянето на центъра за развъждане на есетри е част от финансираната от ЕС инициатива LIFE-Boat4Sturgeon, координирана от университета BOKU във Виена. Природозащитната организация WWF е част от международното партньорство, което включва също австрийското Федерално министерство на земеделието, словенския Институт за ихтиоложки и екологични проучвания /Revivo/, унгарския Университет за земеделие и природни науки /MATE/ и компанията „Via Donau“, която предостави за целта бившия кораб за транспортиране на камъни MS Negrelli.

Корабът беше преустроен, за да побере 35 контейнера за развъждане на четири различни вида дунавски есетри. От началото на лятото посетителите ще могат да се докоснат лично до редките риби чрез планираните обиколки с екскурзовод на MS Negrelli.
 

За контакти:
Стоян Михов , ръководител програма „Води“, WWF, 0887 796 187
 

 

Macfrut 2025: Кои биоразтвори да изберем за висококачествени праскови?

Международен конгрес за биоразтвори, който ще се проведе в Macfrut като част от изложението, посветено на натурални продукти за растителна защита, хранене на растенията и биостимулация (BIE).

Чезена– „Кои биоразтвори за висококачествени праскови?“ е темата на Международния конгрес, планиран да се проведе по време на предстоящия Macfrut, международен търговски панаир за веригата за доставки на плодове и зеленчуци, който ще се проведе в Римини Експо център от вторник, 6 до четвъртък, 8 май 2025 г. Конгресът е неразделна част от Международното събитие на Biosolutions (BIE), изложението посветен на натуралните продукти за растителна защита, подхранване и биостимулация.

Международният конгрес, който ще се проведе на втория ден от Macfrut (сряда, 7 май), ще има две ключови теми: нуждите на пазара на праскови в Италия и по света и възникващи проблеми и свързаните с тях иновативни биорешения, които могат да превърнат отглеждането на праскови в печеливш и устойчив бизнес. Въведено и модерирано от Ciro Lazzarin от Agri2000 Net, събитието ще се проведе в две сесии сутрин.

Първата сесия ще включва презентации за пазара на прасковени дървета и проблемите, които ги засягат, последвани от два международни казуса. Сред лекторите ще бъдат Уго Палара, селскостопански директор на земеделската кооперация Agrintesa, и Кармело Менон, изследователски директор на ALSIA Basilicata (Луканска агенция за развитие на селското стопанство и иновации). Втората сесия ще включва презентации за иновативни биорешения. Давиде Нери, директор на катедрата по селско стопанство, храни и науки за околната среда в Политехническия университет Марке, ще направи заключителните бележки.

 

Иновациите от АГРА, ВИНАРИЯ И ФУДТЕХ 2025 Отличените продукти, разработки и технологии са на световно ниво

„Иновациите и научните изследвания са инвестиции в бъдещето. Вече 33 години Международен панаир Пловдив показва актуалните новости в областта на аграрната индустрия. Тази вечер е кулминацията на АГРА, ВИНАРИЯ И ФУДТЕХ, защото отличаваме най- авангардните разработки за 2025. Поздравявам всички участници за креативността и труда на екипите им“, каза главният директор на Международен панаир Пловдив доц. д-р Иван Соколов при откриването на официалната церемония по награждаване на призьорите от Конкурса по иновации.

Тази година участваха 38 фирми и 12 научни института с иновативни продукти, разработки и технологии в областта на земеделието, винопроизводството и хранителната индустрия. Те се състезаваха в девет категории, а водещи експерти у нас ги класираха. Заместник-министърът на земеделието и председател на Комисията по иновации на АГРА 2025 Янислав Янчев даде висока оценка на всички участници и техните над 50 нововъведения. Той изтъкна, че иновациите и научните разработки повишават конкурентоспособността на сектора. „Като аграрна държава, за нас това е изключително важно“, посочи той в приветствието си към иноваторите от 10-о издание на мегаизложение за агробизнес. Конкурсът за иновации се организира по инициатива на Международен панаир Пловдив, под егидата на Министерството на земеделието и храните и в партньорство с АГРОТЕХ, ССА, УХТ и Тракийски университет – Стара Загора.

 

С диплом за иновативна разработка високоекспертното жури отличи иновациите на изложители / производители както следва :

 

Тест за макроелементи АГРО – 1 :  Хъб за Процеси и Апарати ЕООД, България

 

Генератор за шокови вълни/Оръдие против градушки – Сорс М ЕООД / Спейг Груп, Испания

 

Роботизирана прецизна пръскачка АРА Екороботикс – Агроконсулт машини ООД / Екороботикс, Швейцария

 

Градински инструменти „Авелина“ – Агрополигруп ЕООД

 

Анализатор за вода и течности „Плохеркат“ – Биоблагодат ЕООД / Плохер Интеграл Техник, Германия

 

Мобилна станция за алтернативно захранване със съоръжения за резервна мощност – Агро Мед ЕООД, България

 

Зимен двуреден ечемик сорт Елизария – Институт по земеделие – Карнобат

 

На Macfrut 2025 витрина за разнообразие от иновации в овощарството

The Plant Nursery Area, изложба на иновации в индустрията за разсадници, ще бъде домакин на четири семинара за новите граници в генетичното подобрение на 42-то издание на Macfrut, международното търговско изложение за веригата за доставки на плодове и зеленчуци, което ще се проведе в Римини следващия май

Чезена, 19 февруари 2025 г. – „Международен проект за сортове“ (VIP) е поредица от фокус сесии за генетично подобрение и нови сортове в съвременното овощарство и ще включва четири семинара с топ експерти в областта на селекцията, както и водещи световни компании, специализирани в генетиката и сортовото развитие. Работните срещи ще се проведат на Macfrut, международния търговски панаир за веригата за доставки на плодове и зеленчуци, от вторник, 6 до четвъртък, 8 май, като част от Plant Nursery Area, изложението на иновации в индустрията за разсадници на растения.

Първите два дни на панаира ще включват общо четири събития. Сортовете ябълкови и крушови дървета ще бъдат обсъдени във вторник, 6 май, с Actinidia следобед. В сряда, 7 май, акцентът ще бъде върху новите сортове костилкови и цитрусови плодове.

„Това е уникална възможност да научите за резултатите от най-важните проекти за развъждане на плодове и цитрусови плодове в света“, обяснява Стефано Лугли, координатор на зоната за разсадници на растения в Macfrut 2025, „и чудесна възможност да говорите директно с тези, които създават и развиват тези иновации: животновъди, издатели, управленски консорциуми и разсадници за растения.“

 

Национална служба за съвети в земеделието е изготвила 80% от подадените заявления за подпомагане по приемите за млади, малки и нови стопани

Национална служба за съвети в земеделието е изготвила 80% от  подадените заявления за подпомагане по приемите за млади, малки и нови стопани от Статегическия план за развитие на земеделието и селските райони 2023-2027 г. Това каза заместник-министърът на земеделието и храните д-р Лозана Василева по време на форума "Добри земеделски практики и примери от България и Европа в областта на климата, почвеното здраве и намаляване на риска от използване на продукти за растителната защита", организиран от НССЗ в рамките на Международното земеделско изложение АГРА 2025, в Пловдив. "Службата е съдействала за изготвянето и подаването на над 2500 заявления за безвъзмездна финансова помощ, което подчертава ключовата й роля в подпомагането на селскостопанския сектор", обясни тя.

Д-р Василева обяви, че в рамките на  МЗХ ще стартира прием по интервенция за подпомагане дейността на мобилните общински офиси към Националната служба за съвети в земеделието (НССЗ). "С новото финансиране се предвижда мобилните офиси да получат разширени отговорности, включително в контекста на изграждането на Системата за знания и иновации в земеделието (AKIS). По този начин ще гарантираме, че земеделските стопани в най-отдалечените места в страната ще могат да участват в различни проекти и инициативи, свързани с обмен на знания и иновации“, информира заместник-министърът. По думите й, през есента ще стартира и втората фаза на приема за оперативни групи, с предвиден бюджет от 30 млн. евро. Интервенцията ще даде възможност на фермерите да реализират своите проекти в по-голям мащаб.

Зам.-министър Василева припомни, че последният приключил прием за сформиране на оперативни групи за новаторски проекти в България е свидетелство за засиления интерес към партньорства за иновации. В момента се обработват 118 подадени проекта, обединяващи общо 450 участници, сред които над 230 земеделски стопани от цялата страна. НССЗ участва като партньор в 20 от подадените заявления.

„Разполагаме с успешни примери за устойчиви модели в земеделието, както в България, така и в Европа. Намаляването на въглеродния отпечатък, опазването на почвеното здраве и прилагането на интелигентни технологии за управление на стопанствата са сред водещите ни приоритети. Българските фермери вече внедряват регенеративно земеделие, биологично производство и прецизно напояване, което значително повишава конкурентоспособността им“, отбеляза д-р Василева.

По време на събитието заместник-министър Янислав Янчев съобщи, че се предвижда експертите на НССЗ да се включат активно в кампанията по директните плащания за 2025 г., за да подпомагат земеделските стопани. "Разработихме нови функционалности в Системата за електронни услуги (СЕУ) на Държавен фонд „Земеделие“. Всеки един земеделски стопанин, който има нужда от помощ, може да се обърне към Службата и да ги упълномощи да подадат заявление за подпомагане, чрез разработената за целта нова роля „длъжностно лице“ в СЕУ", разясни той.

Заместник-министър Янчев коментира, че по отношение на директните плащания, всички наредби за кампанията са преминали през обществено обсъждане и предстои да бъдат публикувани в Държавен вестник. "Целта ни е кампанията да стартира в началото на март и своевременно да бъдат направени проверките и разплащанията", категоричен

Агротехника, Животновъдство, Растителна защита

FederUnacoma във Верона: „Машината за производство на вино“

FederUnacoma във Верона: „Машината за производство на вино“

Вторник, 08 Април 2025

Във Vinitaly /от 6 до 9 април 2025/   са изложени основните видове машини за...

Компании, Събития, Анализи

EIMA Agrimach се завръща в Ню Делхи

EIMA Agrimach се завръща в Ню Делхи

Петък, 18 Април 2025

Индийската агромеханична изложба 2025, спонсорирана от FederUnacoma и FICCI, ще се проведе още веднъж...

Реколта, Пазари, Цени

МЗХ предлага инициатива „Великденска кошница“

МЗХ предлага инициатива „Великденска кошница“

Събота, 12 Април 2025

В периода от 11 до 19 април 2025 г. за пръв път у нас ...

Иновации, Обучение, Агросвят

Първият в Европа плаващ център за развъждане на есетри отваря врати на река Дунав

Първият в Европа плаващ център за развъждане на есетри отваря врати на река Дунав

Петък, 11 Април 2025

Първият в Европа плаващ център за развъждане на есетри отваря врати на река Дунав  ...






Наши партньори

За нас

"Агробизнесът" е издание, предназначено за собственици на агрофирми, мениджъри, експерти, производители, преработватели и търговци на селскостопанска продукция. Задачата, която си поставя списанието, е да помогне на българския агробизнес в усилията му да достигне високите европейски стандарти. Земеделието и хранителната промишленост в България да станат конкурентни на останалите страни, членки на Европейския съюз.