Продажбите на трактори и комбайни в САЩ намаляха в края на 2024 г.

Продажбите на трактори в САЩ са спаднали с 11,3%,а на комбайни с 26,4% в сравнение с декември 2023 г

Продажбите на трактори в Канада са спаднали с 3,2% , а на комбайни с 37,3% в сравнение с 2023 г

 

 

МИЛУОКИ (10 януари 2025 г.) - Според нови данни от Асоциацията на производителите на оборудване (AEM), продажбите на трактори и комбайни в САЩ са намалели през декември 2024 г. в сравнение с предходната година.

 

 Продажбите на трактори в САЩ са паднали с 11,3%, докато продажбите на комбайни са спаднали с 26,4% през декември 2024 г. в сравнение с 2023 г. 

 

„Продажбите на трактори и комбайни през декември следват моделите, които видяхме през 2024 г., които отразяват мекотата на пазара“, каза старши вицепрезидентът на AEM Кърт Блейдс. „Въпреки че годината беше белязана от високи лихвени проценти и несигурност в цялата земеделска икономика, AEM очаква с нетърпение потенциала през 2025 г. и ще продължи да се застъпва за политики, фокусирани върху положителното въздействие върху индустрията.“

 

Церемонията по откриването на Interpoma за 2024 г. дава актуална информация за прогнозата за реколтата 2024/2025 г.

Болцано, 21 ноември 2024 г. – 13-ото издание на Interpoma стартира официално и ще се проведе във Fiera Bolzano от днес до събота, 23 ноември. Президентът на Fiera Bolzano Грети Ладурнер изнесе встъпителната реч и подчерта важността на събитието на световната сцена . Тя беше последвана от Франческо Лолобриджида, италианският министър на земеделието, продоволствения суверенитет и горите, който повтори значението на индустрията за отглеждане на ябълки – символ на качеството и устойчивостта на Италия – както и призна престижа и уникалността на Interpoma.

 

 

 

Вечерта на откриването също предостави актуална информация за международните данни за реколтата от ябълки, данни, които бяха споделени за първи път по време на Prognosfruit в Будапеща.

 

 

 

Филип Бинар, генерален секретар на WAPA (Световната асоциация за ябълки и круши), започна със споделяне на данни за отглеждането на ябълки в Европейския съюз. Той потвърди, че тазгодишната реколта е уникална в сравнение с предходните – наличността на ябълки на пазарите за пресни плодове и преработени плодове е намаляла. Общият спад се наблюдава главно при два основни сорта: Golden Delicious и Gala, които са се свили съответно с 10% и 11% в сравнение с 2023 г. Добивът на Red Delicious обаче се е увеличил с 20%, докато новите сортове запазват рекорда на реколтата преживяха миналата година. Всички са съгласни, че причината за този спад в добива е лошото време, което характеризира сезона на прибиране на реколтата, особено пролетната слана, която засегна по-голямата част от Европа.

 

Сдружаването на производителите е фактор за стабилността на овощарството

Сдружаването на производителите на плодове в област Русе и региона е фактор за стабилността на сектора. Това каза заместник-министърът на земеделието и храните Янислав Янчев при откриването на 7-то Специализирано изложение „Дунавски овощари” 2024 в Русе.

„В тази част на страната са едни от най-дългогодишните ни и устойчиви организации с над 10-годишна история, които стоят много стабилно и като ресурси, и като производители на пазара на плодове в България“, заяви заместник-министър Янчев.

Той коментира, че годината беше изпълнена с редица предизвикателства за производителите, включително по отношение на климата. Въпреки това имаме увеличение на реколтираните площи спрямо миналата година при основните наблюдавани плодове и произведените количества череши, праскови, кайсии, сливи, орехи и малини.

Заместник-министър Янчев отбеляза, че този резултат се дължи на добрите производствени практики и положените усилия от страна на земеделските производители, натрупания опит, създадените традиции, постиженията на селскостопанската наука и уникалните природни условия в страната.

Заместник-министър Янчев припомни, че екипът на Министерството на земеделието и храните предприе ключови стъпки по отношение на земеделския сектор за възстановяване и развитие на напояването и разширяване на защитата от градушки. „Тези усилия ще продължат, защото е важно да имаме модерно и конкурентоспособно земеделско производство“, каза той.

На дискусия със земеделски производители той коментира, че екипът на МЗХ предлага в бюджета за 2025 г. да бъде заложено подпомагане за земеделските производители по Временната рамка за Украйна.

Заместник-министър Янчев увери производителите, че остатъкът по украинското подпомагане за 2024 г. ще бъде разплатен към фермерите.

На въпрос за индикативния график за разплащанията към производителите той заяви, че за сектора е важно да има предвидимост и подпомагането да се изплаща, когато земеделските стопани имат най-голяма нужда от него.

Специализираното изложение се организира от Съюза на Дунавските овощари с подкрепата на МЗХ. В него за поредна година участват земеделски производители, преработватели и търговци от цялата страна. Представят се качествени български земеделски продукти и услуги за сектора. Събитието дава възможност на производителите да се запознаят с иновациите в сектора.

България е лидер в износа на земеделски продукти за Китай сред страните от Централна и Източна Европа

България е лидер в износа на земеделски продукти за Китай сред страните от Централна и Източна Европа. Това заяви министърът на земеделието и храните д-р Георги Тахов на среща в МЗХ с Ду Дзяхао - председател на Комисията по земеделие и въпросите на селските райони на Общокитайското събрание на народните представители (ОСНП) на Китайската народна република. Министърът  отбеляза, че през 2023 г. стойността на износа на селскостопански продукти е нараснал два пъти, спрямо 2022 г., като най-голям принос за това имат значително увеличените доставки на царевица и слънчоглед. „През 2023 г. търговията със селскостопански и хранителни стоки между България и Китай е била на стойност 640.6 млн. щ. д., което е с близо 38 % над нивото от 2022 г. Около 47% от общия износ на България за Китай се формира от земеделски и хранителни стоки. Вносът на селскостопански стоки от Китай е намалял с 40 %, основно вследствие на по-малките доставки на негодни за консумация мазнини и ориз“, каза още земеделският министър. 

Д-р Георги Тахов изтъкна, че традиционно доброто сътрудничество между България и Китай в областта на земеделието и храните се развива много активно и постоянно се разширява. По думите му, това се случва на принципите на равноправното партньорство между двете страни. 

„През последните години Министерството на земеделието и храните и Българската агенция по безопасност на храните, съвместно с Генералната митническа администрация на Китайската народна република (GACC), работят интензивно за приключване на процедурите за изпълнение изискванията за внос в Китай на редица български селскостопански и хранителни продукти. Към момента имаме започнати 38 такива процедури, като 11 от тях  вече са приключени с подписване на съответните протоколи и двустранно одобрение на съответните сертификати“, допълни още той. 

По време на срещата министър Тахов изрази надежда, че приоритетно от страна на Китай ще бъдат одобрени процедурите за износ на българска пшеница и на пресни плодове. По тях се очаква компетентният орган на Китай да извърши анализ на риска. 

От своя страна Ду Дзяхао заяви, че положителните стойности, които Китай и България отчитат при стокообмена на земеделски стоки, показват доверието между двете страни, а Китай ще продължи да насърчава разширяването на инвестициите в България.

В срещата участваха още: заместник-министрите на земеделието и храните Янислав Янчев и д-р Лозана Василева, заместник-председателят на Комисията по земеделие и въпросите на селските райони на ОСНП Уан Ган, а също извънредният и пълномощен посланик на Китайската народна република в Република България Дай Цинли. 

 

 

 

 

 

 

Пазарът на селскостопански машини в Италия все още е на червено

Данните за регистрациите за първите девет месеца на годината показват спад при всички видове автомобили. Увеличаването на каталожните цени заедно със спада на доходите от селското стопанство и чакането на нови стимули са причините за сегашния спад.

 

Пазарът на селскостопански машини в Италия вече беше в спад в края на септември според данните. Равносметката за първите девет месеца на годината всъщност показва спад при всички видове превозни средства, като процентите не показват подобрение спрямо първото полугодие. Регистрациите на трактори – събрани от FederUnacoma въз основа на записи, предоставени от Министерството на транспорта – показват 15,6% спад на тракторите в сравнение със същия период на миналата година (11 851 регистрирани единици), 31,9% спад на зърнокомбайните с 246 регистрирани единици, и 18,7% намаление при влекачите с товарни платформи (405 бр.). Телескопичните товарачи са намалели с 18% (751 регистрирани единици), докато намалението е малко по-малко при ремаркетата, които показват -2,8% спад с 6034 единици.

Разглеждайки данните за тракторите за отделните региони, можем да видим, че пониженията са по-високи от средните за страната в Емилия Романя (-23,3%), Лацио (-20,2%), Сицилия (-18,2%) и Венето (-17,2%) , докато спадовете са по-слабо изразени в Ломбардия (-9,8%) и Пулия (-3,2%) в сравнение със средното за страната.

 

Законът, Агрополитиката, Говори Брюксел

България без грешки при усвояването на евросредства в областта на земеделието и природните ресурси

България без грешки при усвояването на евросредства в областта на земеделието и природните ресурси

Вторник, 14 Януари 2025

България без грешки при усвояването на евросредства в областта на земеделието и природните ресурси,...

Агротехника, Животновъдство, Растителна защита

Weidemann в EuroTier: Пълно рестартиране на колесните товарачи и телескопичните колесни товарачи и допълнителни иновации

Weidemann в EuroTier: Пълно рестартиране на колесните товарачи и телескопичните колесни товарачи и допълнителни иновации

Понеделник, 25 Ноември 2024

Weidemann GmbH представи много нови продукти на тазгодишния EuroTier:     Серия 60 - Пълно рестартиране...

Компании, Събития, Анализи

HAPPY NEW YEAR 2025

HAPPY NEW YEAR 2025

Понеделник, 13 Януари 2025

За 2025 г. SPACE ви пожелава цветна година, изпълнена с успехи и положителни резултати...

Реколта, Пазари, Цени

Продажбите на трактори и комбайни в САЩ намаляха в края на 2024 г.

Продажбите на трактори и комбайни в САЩ намаляха в края на 2024 г.

Събота, 11 Януари 2025

Продажбите на трактори в САЩ са спаднали с 11,3%,а на комбайни с 26,4% в...

Инвестиции, Финансиране, Застраховки

МЗХ публикува за обществено обсъждане насоките за кандидатстване по интервенцията за неземеделски дейности в малките населени места

МЗХ публикува за обществено обсъждане насоките за кандидатстване по интервенцията за неземеделски дейности в малките населени места

Петък, 10 Януари 2025

Министерство на земеделието и храните публикува за обществено обсъждане проект на Насоки за кандидатстване...

Иновации, Обучение, Агросвят

Macfrut Academy:  Видео урок за веригата за доставки на боровинки

Macfrut Academy: Видео урок за веригата за доставки на боровинки

Сряда, 27 Ноември 2024

Чезена, 26 ноември 2024 г. - Веригата за доставки на боровинки ще бъде в...






Наши партньори

За нас

"Агробизнесът" е издание, предназначено за собственици на агрофирми, мениджъри, експерти, производители, преработватели и търговци на селскостопанска продукция. Задачата, която си поставя списанието, е да помогне на българския агробизнес в усилията му да достигне високите европейски стандарти. Земеделието и хранителната промишленост в България да станат конкурентни на останалите страни, членки на Европейския съюз.