Във връзка с бойкота на веригите БФС: Държавата да осигури повече фермерски пазари

Ситуацията в страната илюстрира належащата необходимост държавата да създаде условия за провеждане на повече фермерски пазари, където земеделските производители да могат да продават продукцията си директно на потребителя. Това от една стана ще доведе до засилена конкуренция и от друга ще намали зависимостта от големите хранителни вериги. Това е позицията на Българския фермерски съюз, който изпрати писмо до Министерството на земеделието и храните, за да се включи в подготовката на конопроекта за скъсяване на веригата за доставка на хранителни продукти.

 

„Тази мярка ще премахне множество прекупвачи и търговци, които добавят надценки по цялата верига, оскъпявайки крайната цена за потребителите“, посочва Георги Стоянов, председател на БФС. 

 

В момента земеделските стопани продават зеленчуци, плодове и мляко на изключително ниски изкупни цени, докато крайните потребители плащат значително по-високи суми в магазините. За съжаление, фермерите са най-слабата страна в този процес – те не могат сами да определят цените си, а са зависими от условията, наложени от посредниците, обяснява Стоянов.

„Това е призив за помощ към управляващите. От години се говори за хранителна сигурност, но е време да се предприемат конкретни действия. Цялата верига – от производителя, през преработвателя и търговеца, до крайния магазин – трябва да стане по-ефективна и конкурентоспособна“, допълва той. В момента системата е неефективна, а стоките често преминават през три-четири различни нива на прекупвачи, което води до допълнително оскъпяване.

Стоянов подчертава, че още един фактор, който утежнява положението на българските фермери, е вносът от други страни в ЕС, където земеделските производители получават значително по-високи субсидии. Това им позволява да намалят производствените разходи и да предлагат по-конкурентни цени, за разлика от българските стопани, чиито разходи остават високи и продукцията им става по-малко конкурентоспособна.

„Разходите за производство непрекъснато растат – за семена, торове, гориво – но изкупните цени остават ниски. Това принуждава много фермери да отказват работа с големите търговски вериги и прекупвачите. В същото време пазарът остава разпокъсан и неорганизиран, вносителите разполагат със силно лоби, а държавата сякаш е забравила за малките земеделски производители“, заключава Георги Стоянов.

Български фермерски съюз е готов да си сътрудничи с всички организации в подкрепа на родното производство. 

 

Законът, Агрополитиката, Говори Брюксел

Трето изменение на Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони 2023-2027 г.

Трето изменение на Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони 2023-2027 г.

Четвъртък, 13 Март 2025

Комитетът по наблюдение одобри трето изменение на Стратегическия план за развитие на земеделието и...

Агротехника, Животновъдство, Растителна защита

Agrilevante: Фарът на средиземноморското земеделие

Agrilevante: Фарът на средиземноморското земеделие

Сряда, 05 Март 2025

Осмото Agrilevante, международно изложение за иновативна механика и селско стопанство, се провежда в Средиземноморския...

Компании, Събития, Анализи

Мащабна експозиция и технологични премиери на АГРА 2025

Мащабна експозиция и технологични премиери на АГРА 2025

Четвъртък, 13 Февруари 2025

Всичко за малки и големи стопанства от 18 до 22 февруари в Международен панаир...

Реколта, Пазари, Цени

Градинска техника: италианският пазар преживява лек подем

Градинска техника: италианският пазар преживява лек подем

Четвъртък, 13 Март 2025

След две последователни години на червено, продажбите на зелени машини и технологии през 2024...

Иновации, Обучение, Агросвят

Macfrut 2025: Кои биоразтвори да изберем  за висококачествени праскови?

Macfrut 2025: Кои биоразтвори да изберем за висококачествени праскови?

Четвъртък, 06 Март 2025

Международен конгрес за биоразтвори, който ще се проведе в Macfrut като част от изложението,...






Наши партньори

За нас

"Агробизнесът" е издание, предназначено за собственици на агрофирми, мениджъри, експерти, производители, преработватели и търговци на селскостопанска продукция. Задачата, която си поставя списанието, е да помогне на българския агробизнес в усилията му да достигне високите европейски стандарти. Земеделието и хранителната промишленост в България да станат конкурентни на останалите страни, членки на Европейския съюз.