НАЗ: Институциите да вземат мерки за оцеляването на сектор „Земеделие“

Националната асоциация на зърнопроизводителите многократно е доказвала, че стои зад всеки един фермер. Това означава, че няма да спре да брани сектор „Земеделие“, няма да се откаже да посочва пропуските на институциите, да отбелязва грешките им и да настоява за промени.

Липсата на отношение и мерки през последните месеци, във връзка с дестабилизацията на сектора, е не просто грешка. Това е най-бързият и сигурен начин да загине родното земеделие.

За да бъдем по-ясни, ще използваме цифрите: Над 35 млн. декара обработваема земя и все още сме в очакване на нови пазари и действия по отношение на олекотяване на административни тежести. Над 15 000 земеделски производители, изплатили над 2,5 млрд. лв. ренти, произвели продукция за над 7 млрд. лв. за годината (инвестиции пряко в икономиката на България) и получили 0 лв. помощ от страна на държавата за последиците от войната в Украйна.

Всички тези цифри са постигнати въпреки изпълненията на задължителни стандарти, зелена сделка и още куп други изисквания. Сектор „Земеделие“ осигурява над 100 000 работни места и неговият крах предвещава сериозни икономически и социални проблеми. Във връзка с кризата, пред която са поставени производителите, НАЗ апелира за реформи и подкрепа отговорните институции, като на 05. 09.23 г. изпрати Декларация до Министерството на земеделието и храните.

Публикуваме пълния текст на документа:

 

Декларация за оцеляване на сектор „Земеделие“

С настоящата декларация Националната асоциация на зърнопроизводителите настоява отговорните институции да вземат мерки срещу кризата, в която се озова сектор „Земеделие“.

В момента се намираме на прага на втора поредна и изключително тежка година. На първо място, няма как да не отбележим, че последиците от войната в Украйна неминуемо оказват сътресения на пазара. Тази година се наблюдава голям скок в себестойността на продукцията, дължаща се на повишените разходи, както и многобройните европейски изисквания, които земеделските производители са задължени да изпълняват. Себестойността на продукцията обаче не се намира в корелация с цената на международните пазари.  Другият важен фактор, който пречупва земеделските производители, е ограбването на възможността за пазар на европейско и дори световно ниво. 2023 година е тежка финансово и заради огромният натиск на изисквания спрямо сектора, по отношение на зелената сделка, изпълнявана от всички европейски фермери.

Тези фактори доведоха до тежката ситуация, в която се намира сектора и необходимостта от взимането на навременни мерки за спасяването му.

В момента предстои жътвата на две важни култури – слънчоглед и царевица. На прага е и приключването на забраната на украински внос и сме силно обезпокоени дали тя ще се удължи. Към това бихме искали да напомним също, че зърно по складовете има и от миналата година.

НАЗ изразява силното си безпокойството за земеделските производители, тъй като голяма част от тях са пред финансов колапс, изпитват затруднения да покрият задълженията си и да обезпечат следващата стопанска година. Много от тях са притиснати от ниските добиви, породени от тежките климатични условия тази година.

Крахът в земеделието не е просто затваряне на една фирма, това е домино, което ще доведе до сътресения в голяма част от доставчици, партньори и дългогодишни сътрудници. Загубата един земеделец е загуба на работни места, на регионална стабилност и местна икономика.

Сектор зърнопроизводство е най-големият платец на рентни плащания. Ние сме най-големият поддръжник на социален мир и всяко сътресение рефлектира продоволствената сигурност на Р България.

Липсата на каквато и да било държавна подкрепа за сектора, липсата на категорична позиция от страна на институциите и стремеж за спасяването на земеделския сектор, обезкуражава българските стопани.

Във връзка с гореизложеното, НАЗ настоява за спешна среща с министър-председателя на България, Николай Денков, Министерството на земеделието и Министерството на финансите, както и изслушване пред Комисията по земеделие.

НАЗ заявява абсолютната и непоколебима готовност да защитава сектора и нашите членове. Нашият призив е да се обърне внимание на тези сериозни предизвикателства и да се насърчат усилията за намиране на решения и подкрепа. Очакваме в тази трудна година, за всички нас, държавата да застане до гарантите на своята продоволствена сигурност!

С допълнителни 51 млн. лева се увеличава бюджетът за преработвателни предприятия по подмярка 4.2 от ПРСР 2014-2020 г.

Министерството на земеделието и храните представя за обществено обсъждане проект на заповед за изменение на Насоки за кандидатстване по подмярка 4.2 „Инвестиции в преработка/маркетинг на селскостопански продукти“ от мярка 4 „Инвестиции в материални активи“ от Програмата за развитие на селските райони (ПРСР 2014-2020 г.), с която се увеличава бюджетът на процедурата от проведеният през 2021 г. прием на проектни предложения.

След направен анализ от Управляващия орган (УО) на ПРСР 2014-2020, чийто ръководител е заместник-министър Таня Георгиева, относно остатъчните средства по подмярката е установено, че е генериран свободен финансов ресурс. Целесъобразно е той да бъде използван за сключване на допълнителни договори с преработвателни предприятия.

Остатъчният размер на финансовите средства осигуряват възможност на УО на Програмата да увеличи бюджета на процедурата с 50 979 648,27 лева публични средства (ЕЗФРСР и национален бюджет), което позволява сключване на административни договори по 65 проектни предложения. Това са проекти на преработвателни предприятия, които са преминали през всички етапи на оценка по процедурата и са получили между 43 и 23 точки по критериите за оценка. Същите отговарят на всички критерии за предоставяне на финансова помощ по процедурата.

С предложеното увлечение, общият бюджет на процедурата се увеличава на 477,2 млн. лв., което осигурява възможност за сключване на договори с всички проектни предложения, които отговарят на критериите за допустимост и финансиране по процедурата.

Сключените допълнителни договори по тези проектни предложения и тяхното изпълнение до 2025 г. ще подпомогне постигане на целите на ПРСР 2014-2020, в частност на подмярка 4.2. „Инвестиции в преработка/маркетинг на селскостопански продукти“.

Чрез изпълнение на дейностите и инвестициите по тези проекти ще се стимулира процесът по подобряване на цялостната дейност, икономическата ефективност и конкурентоспособността на предприятия от хранително-преработвателната промишленост. Финансирането ще допринесе за модернизиране на производствените процеси чрез въвеждането в експлоатация на нови и съвременни машини и технологии, подпомагащи и дейности по  устойчиво и цифрово икономическо възстановяване на предприятията.

 

От 9 август започва приемът по схема за спешна финансова помощ на земеделски стопани, отглеждащи слънчоглед

От 9 до 22 август 2023 г. земеделските стопани могат да кандидатстват за подпомагане по схема за спешна финансова помощ на земеделски стопани, отглеждащи слънчоглед. Приемът е определен със заповед на изпълнителния директор на Държавен фонд „Земеделие“ (ДФЗ).

Подпомагане могат да получат земеделски стопани, които са физически лица, еднолични търговци и юридически лица, регистрирани за 2022 г. и 2023 г. и площите им със слънчоглед са били допустими за подпомагане за Кампания 2022 г. по схемата на единно плащане на площ.

До 30 септември 2023 г. ДФ „Земеделие“ ще изплати финансовата подкрепа на допустимите кандидати след извършване на всички административни проверки. Документи за подпомагане ще се приемат в Областните дирекции на ДФ „Земеделие“, отдел „Прилагане на схемите и мерките за подпомагане“ (ОПСМП) по постоянен адрес на физическото лице или по адрес на управление на едноличния търговец или юридическото лице.

Заявлението за подпомагане е публикувано на сайта на ДФЗ в раздел Извънредни схеми за подпомагане.

 

 

7 август 2023 г.                                                  ДФ „Земеделие“ – РА

Условията и реда за предоставяне на финансова помощ по интервенциите от Стратегическия план в лозаро-винарския сектор са публикувани за обществено обсъждане

Проектът на Наредба за условията и реда за предоставяне на финансова помощ по интервенциите в лозаро-винарския сектор, включени в Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони на Република България за периода 2023-2027 година е публикуван за обществено обсъждане. Документът е изготвен от дирекция „Пазарни мерки и организации на производители“ на Министерство на земеделието и храните и обхваща 7 специфични секторни интервенции за подпомагане на лозаро-винарския сектор: преструктуриране и конверсия на лозя, инвестиции в лозаро-винарския сектор, събиране на реколтата на зелено, застраховане на реколтата, информиране в държавите членки, популяризиране в държавите членки, инвестиции в екологични съоръжения. На по-късен етап ще бъде разгледано прилагането на интервенцията „Насърчаване на винен туризъм“, тъй като по нея допустими са само признати от министъра на земеделието и храните междубраншови организации в лозаро-винарския сектор, за каквито към момента няма постъпили заявления за признаване. Проектодокументът е изготвен от междуведомствена работна група с участието на представители на сектора.

До 15 октомври 2023 г. подпомагането в сектора ще се осъществява по Националната програма за подпомагане на лозаро-винарския сектор и Наредба № 6 от 2018 г. за условията и реда за предоставяне на финансовата помощ по програмата за периода 2019-2023 г. Европейската политика за подпомагане в сектора по същество се запазва и през новия програмен период, като интервенциите са включени в Стратегическия план. Подаването на заявления за предоставяне на финансова помощ и искания за плащане по всички интервенции е предвидено да става по електронен път през Системата за електронни услуги към Интегрираната система за администриране и контрол (ИСАК) на Държавен фонд „Земеделие“. Периодите на приеми по интервенциите в лозаро-винарския сектор се предвижда в наредбата да бъдат нормативно определени, като в случай на остатък от бюджета, той ще може да се прехвърли към друга интервенция или да бъде отворен втори прием само за авансови плащания.

 

Дирекция „Връзки с обществеността и протокол

ДФЗ одобри още 265 проекта по подмярка 4.1. „Инвестиции в земеделски стопанства“ от ПРСР 2014 -2020 г.

Държавен фонд „Земеделие“ - Разплащателна агенция (ДФЗ-РА) одобри още 265 проектни предложения по подмярка 4.1. „Инвестиции в земеделски стопанства“. Това стана възможно  с увеличението на бюджета с 22,5 млн. евро, съгласно Заповед № РД 09-546 от 29.05.2023 г. на заместник-министъра на земеделието и ръководител на Управляващия орган на Програма за развитие на селските райони за периода 2014 – 2020 г.

Проектните предложения са подадени чрез ИСУН по процедура чрез подбор № BG06RDNP001-4.012 по подмярка 4.1. „Инвестиции в земеделски стопанства“ и са получили между 45 и 41 точки (включително) съгласно критериите за подбор.

На интернет страницата на ДФЗ-РА е публикуван Списък на допълнително одобрените проектни предложения получили между 45 и 41 точки, включително.

  Към настоящия момент са изготвени и поетапно се изпращат чрез ИСУН уведомителни писма за одобрение на всички кандидати, чиито проектни предложения са получили над 41 точки, включително, съгласно раздел 22. Критерии и методика за оценка на проектните предложения към Условията за кандидатстване по  процедура чрез подбор № BG06RDNP001-4.012.

Предстои изготвяне на административни договори на всички кандидати, представили доказателства, че отговарят на изискванията за бенефициери.

 

 

2 юни 2023 г.                                                       ДФ „Земеделие“ - РА

 

Законът, Агрополитиката, Говори Брюксел

Земеделците прекратиха протеста, приемат предложения меморандум

Земеделците прекратиха протеста, приемат предложения меморандум

Сряда, 20 Септември 2023

Меморандумът беше подписан между Министерски съвет, Министерството на финансите, Министерството на земеделието и храните...

Агротехника, Животновъдство, Растителна защита

Животновъдите са против забраната  за паша в националните паркове

Животновъдите са против забраната за паша в националните паркове

Четвъртък, 31 Август 2023

Във връзка с публикации в медиите за изпратено до министър-председателя писмо от екоактивисти с...

Компании, Събития, Анализи

SPACE 2023: В сърцето на глобалното хранително предизвикателство

SPACE 2023: В сърцето на глобалното хранително предизвикателство

Сряда, 20 Септември 2023

37-ото издание на SPACE се проведе от вторник, 12 до четвъртък, 14 септември в...

Реколта, Пазари, Цени

МЗХ определи ставката за предоставяне на спешна финансова помощ за производителите на слънчоглед

МЗХ определи ставката за предоставяне на спешна финансова помощ за производителите на слънчоглед

Понеделник, 04 Септември 2023

78,33 лв./ха е ставката, определена със заповед на министъра на земеделието и храните Кирил...

Инвестиции, Финансиране, Застраховки

НАЗ: Институциите да вземат мерки за оцеляването на сектор „Земеделие“

НАЗ: Институциите да вземат мерки за оцеляването на сектор „Земеделие“

Събота, 09 Септември 2023

Националната асоциация на зърнопроизводителите многократно е доказвала, че стои зад всеки един фермер. Това...

Иновации, Обучение, Агросвят

МЛАДОСТТА НАМИРА СВОЕТО МЯСТО В  SPACE

МЛАДОСТТА НАМИРА СВОЕТО МЯСТО В SPACE

Сряда, 20 Септември 2023

Вятърът на свободата духаше из коридорите на събитието SPACE 2023. Младото поколение се ангажира...






Наши партньори

За нас

"Агробизнесът" е издание, предназначено за собственици на агрофирми, мениджъри, експерти, производители, преработватели и търговци на селскостопанска продукция. Задачата, която си поставя списанието, е да помогне на българския агробизнес в усилията му да достигне високите европейски стандарти. Земеделието и хранителната промишленост в България да станат конкурентни на останалите страни, членки на Европейския съюз.