Животновъдите са против забраната за паша в националните паркове

Във връзка с публикации в медиите за изпратено до министър-председателя писмо от екоактивисти с настояване да бъде прекратено действието на интервенцията „Традиционни практики за сезонна паша“ (пасторализъм) в националните паркове, трябва да отбележим, че аргументите, които те привеждат в подкрепа на искането си, са крайно несъстоятелни. Това е становището на Българския фермерски съюз, част от най-голямата европейска земеделска организация COPA COGECA. Екоактивистите твърдят, че спирането на пашата в националните паркове е ключово за опазването на алпийските тревни местообитания, защото пасищните животни унищожавали тези местообитания. „Напротив тревните местообитания са оформени като такива и са поддържани именно от пасищните селскостопански животни, които пашуват в тях от хилядолетия. И без пасищните селскостопански животни, които са неделима и съществена част от биоразнообразието на тези местообитания, последните са обречени на изчезване, поради обрастването с дървесна и храстова растителност, главно сибирска хвойна“, заяви ас. д-р Иван Механджийски, член на УС на БФС и председател на Развъдната асоциация на българските породи говеда – „Родопско късорого“, „Българско родопско“, „Искърско“.

Екоактивистите твърдят, че във високите части на планините са започнали да пасат много повече животни, отколкото пасищата могат да изхранят. Това не е вярно, защото пи преброяване на селскостопанските животни през 1905-1910 година, броят на  говедата в България е бил 2 019 000, броят на овцете – 8 669 000, броя на козите -1 465 000, което е в пъти повече от сега. Отчитайки факта, че тогава са се отглеждали основно местни породи селскостопански животни,  то очевидно натоварването на пасищата е било в пъти по-голямо от сега, обясни Механджийски.

Подобни несъстоятелни твърдения на екоактивисти, неподкрепени с каквито и да е статистически и научни данни, нанасят трайни и необратими щети както на тревните местообитания в националните паркове, защото те намаляват с намаляването на пасищните селскостопански животни, така и на животновъдството в големи региони на страната, смята Иван Механджийски. А това са трудни, необлагодетелствани райони, силно застрашени от обезлюдяване, в които не е лесно да се намери поминък и затова обезлюдяват.

Не е много еко да затрием тревните местообитания в парковете, да отнемем на хората в необлагодетелстваните райони един от малкото поминъци, които имат, и да обезлюдим селата, се казва още в позицията на БФС.

.

 

За повече информация: Наталия Кирова – „Връзки с обществеността“ – 0884 764021

 

Георги Стоянов, Председател на Българския фермерски съюз – 0899 853953

 

 

 

Министър Вътев: Смисълът на Консултативните съвети е участниците по продуктовата верига да поставят задачи на администрацията

Смисълът на Консултативните съвети е участниците по продуктовата верига да поставят задачи на администрацият и да търсим решения на проблемите. Това каза министърът на земеделието и храните Кирил Вътев по време на Консултативния съвет по месото и яйцата, който се проведе в Министерството на земеделието и храните. Той подчерта, че никоя асоциация не съществува и не функционира сама за себе си. Всички сме в една агрохранителна верига, в случая по месото. Имат място и зърното, и фуражите, фермите, кланиците, преработвателите, селекцията и търговията. Това е пътят на месото до трапезата. Много ни е важно в консултативните съвети да участват освен изпълнителни директори на асоциации, и производителите - хората, които реално са в тази верига и всички да опознаем взаимоотношенията от полето до масата. Да търсим синергия и начини за коопериране, за да станем по-успешни на пазара. Важно е да търсим и работещи модели, от чужбина, които са приложими у нас, за да бъдем по-ефективни, посочи още министър Вътев.

В заседанието участва и ресорният заместник-министър на земеделието и храните доц.  Деян Стратев.

Председателят на Асоциацията за развъждане на породата Ил дьо Франс в България д-р Егения Ачкаканова поздрави ръководството на МЗХ за инициативата за създаването на консултативни съвети. Тя заяви, че диалогът, който ще се осъществи на тези съвети, ще доведе до положителен резултат. Така ще има възможност да се обърнем към добрите практики на европейските държави, да взаимодействаме и да помогнем на нашите животновъди и производители. За да имаме резултат, трябва да увеличим  поголовието на всички видове и породи в България, за да имаме суровина, от която да произвеждаме и да предлагаме на българския пазар и да достигнем поне частично нивата преди години, когато изнасяхме както живи животни така и преработена продукция, каза още д-р Ачкаканова.

Председателят на Асоциацията на промишленото птицевъдство Даниел Божанков също приветства идеята на министър Вътев за сформирането на консултативните съвети и посоката за обединяване на цялата хранителна верига. Идеологията е да се стигне от фермата до крайния потребител. Приветстваме и идеята за кооперирането. Бъдещето на българския фермер е в кооперирането и предоставянето на по-качествена продукция на българския потребител, каза още той.

В срещата бяха направени връзки по цялата верига, каквато е и мисията на тези съвети

Чушки, домати, патладжани: Arrigoni представя новото защитно сито Prisma® Ldf Strong

Революционният високотехнологичен агротекстил ще бъде представен на щанд 01.345 на изложението GreenTech в Амстердам от 13 до 15 юни.

(Комо, 31 май 2023 г.). По-ефективна фотосинтеза, по-високи добиви и по-добро качество на продукцията и по-ниска консумация на вода за културите: това са функциите на Prisma® Ldf Strong, революционният нов продукт на Arrigoni за защита на Solanaceae. Агротекстилът ще бъде представен от 13 до 15 юни на GreenTech, международно изложение за градинарство, на щанд 01.345 (Амстердам).

Новото сито е още по-ефективна и по-ефективна еволюция на Prisma® Ldf: Prisma® Ldf Strong включва и надгражда отличителните характеристики на цялото Prisma® семейство агротекстил, на първо място намаляване на температурата и по-добро преминаване на светлината в PAR (фотосинтеза активно лъчение) спектър. Това значително намалява щетите от изгаряне на растенията и подобрява качеството на реколтата и добива. Освен че позволяват по-ефективна фотосинтеза, осигурените по-ниски температури намаляват и потреблението на вода с 20-30%.

Въпреки това, в сравнение с вече изключителните характеристики на Prisma® Ldf, агротекстилът Prisma® Ldf Strong осигурява: +60% здравина; +78% процент на дифузия на светлината; засилен ефект на засенчване от слънчева светлина (30%); по-добър контрол на вътрешната температура поради намаляване на преминаването на късо инфрачервено лъчение; и по-големи икономии на вода. Следователно Prisma® Ldf Strong е подсилен топлоотразяващ екран, който подобрява микроклимата на конструкциите, където е инсталиран, с присъщи характеристики, които го правят идеалното решение за пасонови култури, от чушки до домати и патладжани.

Търсенето на най-съвременни решения за защита на Solanaceae се превърна в основен приоритет в селското стопанство. Според данни на Faostat чушките, доматите и патладжаните продължават да бъдат едни от най-широко отглежданите култури. През 2020 г. произведените количества са съответно 60,2 милиона тона, 182,3 милиона тона и 58,4 милиона тона. Ако се добавят картофите, които принадлежат към същото семейство, общата сума е 388,2 милиона тона. Тези култури са изправени пред различни заплахи. Освен че се справят с метеорологичните условия, фермерите също трябва да отблъскват атаките от листни въшки (които се хранят със сока на растенията и могат да причинят малформации на листата и забавяне на растежа), трипер (които могат да увредят листата и цветята), лепидоптери вредители, акари и щитоносци

 

Прецизно земеделие: сеитба на царевица в Бибионе с MS8230 на MaterMacc

Свидетелството на фермата Морето:

Миналата пролет отидохме в Бибионе, в провинция Венеция, за да настроим сеялката за прецизна сеитба MaterMacc, използвана от клиента Az. Agricola Moretto за сеитба на соя и царевица. В повече от 30 хектара земя, изследвана от техниците на MaterMacc, сеитбата е извършена с прецизна сеялка MS8230, конфигурирана с 8 реда на 45 cm за соя, 300/590 рамка с механична трансмисия на сеялките и система за управление Isobus за автоматичен изключване на редове, наблюдение на гъстотата на засяване и регистриране на инвестициите.

Сеялката беше комбинирана с трактор Same (модел Silver 90 конски сили, който направи историята на италианското земеделие) и преден резервоар за фитосанитарни обработки. MS8230 има работна ширина от 5,90 метра, която се намалява до 3 метра при транспортиране по шосе. Машината на полето е оборудвана и със системата Bee-Kit, посветена на защитата на опрашващите насекоми, които са изключително важни за екосистемата: Bee-Kit се състои от конвейери, приложени към вентилатора на машината, които насочват потока от дъбен прах към земята вместо в атмосферата.

Сметките за дългогодишния опит на г-н Морето предоставиха важна информация и ценен момент за дискусия с техниците на нашата компания. По-долу са свидетелствата на г-н Микеле и г-н Фабио относно опита им от използването на сеялката MaterMacc на полето.

Какъв е вашият опит със сеитбата с прецизната сеялка MS8230 на MaterMacc?

Първо и основно предимство несъмнено е лекотата на машината: този сезон искахме да преминем към по-голям брой редове и въпреки това не се наложи да сменяме трактора, като в същото време спестихме разход на гориво.

Бяхме доволни от почистващите машини на предния ротационен ред. Ние извършваме много малко обработка на почвата за сеитба на царевица, ние даваме неселективен унищожител на плевелите в културата преди сеитба: всички плевели умират на полето, както и стъблата, които биха могли да бъдат механична пречка за скоростта на сеитба. Първоначално не бяхме убедени от формата на ротационните редови почистващи машини MaterMacc, защото бяхме виждали много по-малки разпръсквачи на остатъци от американски машини.

Бяхме поканени от MaterMacc да направим полеви опит, като тествахме техния опит в областта и трябваше да помислим отново. Машините за почистване на редовете почистиха площта за засяване от растителни остатъци, които биха могли да попречат на сеитбата и с едно преминаване успяхме да продължим с работни скорости от порядъка на 8/9 км на

час, засяване с отлична прецизност. Също така открихме голяма полза от задното притискащо колело от неръждаема стомана, което ни осигури отлична равномерност на поникване в цялата работна зона.

Допълнително предимство: след преминаване от конвенционална машина към машина с Isobus технология, ние можем да имаме обратна връзка за качеството на сеитбата и качеството на самото отлагане на семената: когато компютърът - контрол на сеитбата - започне да открива голям брой при удвояване или повреда, ние просто въздействаме или върху изсяващия диск, или върху депресора, за да коригираме неравностите на семената, които използваме. По този начин мога да имам контрол в реално време на терен. Освен това с ISOBUS системата и картографирането избягваме припокриването на редове, т.е. при пресичане или синори машината откача елементите ред по ред, като по този начин избягва ненужната загуба на семена.

Микеле и Фабио Морето, май 2022 г

 

Селскостопански роботи в светлината на прожекторите на FIRA в Тулуза

FederUnacoma, италианската асоциация на производителите на селскостопански машини, ще присъства като златен партньор на седмото издание на FIRA, събитието, посветено на роботизираните системи в селското стопанство, което ще се проведе в Тулуза от 7 до 9 февруари. Селскостопанската роботика, която вече процъфтява днес, ще стане все по-централна през следващите години. Високо автоматизираните системи осигуряват отговор на нуждите от производителност и устойчивост на първичния сектор.

 

Използването на роботизирани технологии за селскостопанска обработка изглежда ще нарасне експоненциално през следващите години, превръщайки роботиката в новата граница на селското стопанство. В такъв динамичен сценарий, характеризиращ се с постоянна еволюция на производствените процеси, събитие като FIRA, посветено точно на темата за високо автоматизираните системи, е призовано да играе стратегическа роля. Седмото издание на събитието, което се популяризира от GOFAR (Глобална организация за селскостопанска роботика) и се провежда в Тулуза от 7 до 9 февруари, е много интересна среща за преглед на технологиите от последно поколение, благодарение на изложението на широк гама от модели и планиране на широка гама от тематични събития. Но френското събитие е и възможност да се видят в действие, в специално създадена демонстрационна зона, много от вече наличните машини, както и най-новите прототипи, направени от компаниите изложители.

FederUnacoma, италианската асоциация, представляваща производителите на селскостопански машини, ще присъства на френското събитие като златен партньор (квалификацията подпечатва засиленото сътрудничество между асоциацията и GOFAR) със собствен щанд и обща зона, в която нейните компании членове (Cobo, Tecomec и X Farm Technologies) и Field Robotics (разклонение на Университета в Болоня) ще представят най-новите технологични решения за по-ефективно и устойчиво земеделие.

„Роботичните системи и автономните селскостопански машини са замислени и проектирани не само да улесняват селскостопанската работа, но и да извършват сложни и високо прецизни операции, които не са били възможни с традиционните трактори и оборудване“, обясняват от асоциацията на производителите. Роботите също така позволяват да се решат няколко критични проблема, които се появиха в селскостопанския сектор през последните години, като например недостигът на специализирана работна ръка и работата на неравен терен или в условия, които са опасни за оператора. „Разработването на силно автоматизирани решения за първичния сектор сега е приоритет за италианската индустрия за селскостопански машини и ще бъде още по-голям в близко бъдеще. В тази перспектива“, заключава FederUnacoma, „партньорството с GOFAR и участието във FIRA са от стратегическо значение за нашия сектор“.

 

Законът, Агрополитиката, Говори Брюксел

Земеделците прекратиха протеста, приемат предложения меморандум

Земеделците прекратиха протеста, приемат предложения меморандум

Сряда, 20 Септември 2023

Меморандумът беше подписан между Министерски съвет, Министерството на финансите, Министерството на земеделието и храните...

Агротехника, Животновъдство, Растителна защита

Животновъдите са против забраната  за паша в националните паркове

Животновъдите са против забраната за паша в националните паркове

Четвъртък, 31 Август 2023

Във връзка с публикации в медиите за изпратено до министър-председателя писмо от екоактивисти с...

Компании, Събития, Анализи

SPACE 2023: В сърцето на глобалното хранително предизвикателство

SPACE 2023: В сърцето на глобалното хранително предизвикателство

Сряда, 20 Септември 2023

37-ото издание на SPACE се проведе от вторник, 12 до четвъртък, 14 септември в...

Реколта, Пазари, Цени

МЗХ определи ставката за предоставяне на спешна финансова помощ за производителите на слънчоглед

МЗХ определи ставката за предоставяне на спешна финансова помощ за производителите на слънчоглед

Понеделник, 04 Септември 2023

78,33 лв./ха е ставката, определена със заповед на министъра на земеделието и храните Кирил...

Инвестиции, Финансиране, Застраховки

НАЗ: Институциите да вземат мерки за оцеляването на сектор „Земеделие“

НАЗ: Институциите да вземат мерки за оцеляването на сектор „Земеделие“

Събота, 09 Септември 2023

Националната асоциация на зърнопроизводителите многократно е доказвала, че стои зад всеки един фермер. Това...

Иновации, Обучение, Агросвят

Винено грозде, Arrigoni гледа към бъдещето с нови решения за защита срещу изменението на климата

Винено грозде, Arrigoni гледа към бъдещето с нови решения за защита срещу изменението на климата

Понеделник, 25 Септември 2023

Докато винарната „Terre dei Pallavicini“ избира агротекстила Iride® и Fructus®, Групата продължава своите изследвания...






Наши партньори

За нас

"Агробизнесът" е издание, предназначено за собственици на агрофирми, мениджъри, експерти, производители, преработватели и търговци на селскостопанска продукция. Задачата, която си поставя списанието, е да помогне на българския агробизнес в усилията му да достигне високите европейски стандарти. Земеделието и хранителната промишленост в България да станат конкурентни на останалите страни, членки на Европейския съюз.