Рекордна година за Innov’Space

2024 г. е рекордна година по отношение на наградените звезди и специалните похвали „Най-добрият избор на съдиите“ за Innov’Space: 48 иновации са наградени от журито. Списъкът на наградените отразява разнообразието от изложители на SPACE и предизвикателствата в животновъдството, включително решения за осигуряване на безопасност за здравето, подобряване на условията на труд, опазване на околната среда и нейните природни ресурси.

 

Ангажиментът, демонстриран от компаниите, които избират SPACE, за да покажат своите иновации, остава много силен, със 117 приложения тази година.

 

Innov’Space е забележителна витрина за иновации за всички участници в производството на животни. Това е еталон за иновации в селското стопанство. За наградените компании това е уникално признание за техния капацитет за иновации и забележителното им ниво на експертиза. Те се възползват от видимост и промоция, които ги правят референции за всички участници в Шоуто и по-широко за целия животновъден свят.

 

За какво мечтаят в La ferme de la Seigneurie

 Белгийската La ferme de la Seigneurie е собственост на Стефан и Карин Годфрио, има 3 постоянни служители – собствениците на фермата и техния син Матео, който се подготвя да поеме бизнеса.

Започнали  с 30 ха земя и купили още 38 ха. Оттогава фермата се разраства постепенно и достига размер от 85 ха през 2024 г. 21 ха са пасища, останалата земя на фирмата са:

  • 29 ха зърнени култури
    • 12 ха царевица
    • 8,5 ха цвекло
    • 7 ха захарно цвекло
    • 3 ха грах
    • 1,5 ха лен
    • 3 ха пшеница

В La ferme de la Seigneurie  се отглеждат общо 113 крави, като 51 от тях са млечни от Нормандска порода.

Имат няколко месодайни крави от породата Белгийско синьо говедо.

Годишното производство на мляко от животните достига  до 350 000 литра. Освен прясно мляко във фермата се прави кисело мляко и  сладолед. Фермерските продукти се предлагат в магазина на стопанството, който е отворен всеки ден от  17:00 до 19:00 часа.

 La ferme de la Seigneurie e член на кооператива  Fairecoop

Оборът на La ferme de la Seigneurie е строен през 1976 г , а мечтата на Стефан, Карин и Матео са  да  увеличат броя на отглежданите животни, да модернизират и оптимизират процеса по доене.

Пенка Каменова

 

ОСП: Белгийците залагат на справедливо коопериране 2

Заглавието ми  хрумна  докато заедно с още 34 колеги от европейски агромедии слушахме представянето на кооператива Fairecoop и на марката млечни продукти Fairebel / в превод Fair - справедлив,bel –от Белгия/.

 

Fairecoop е сред водещите белгийски кооперативи, които защитават честно и открито интереса както на своите членове, така и на потребителите. Справедлива цена по цялата верига на производство и реализация на млякото и млечните продукти. И така от създаването на  Fairecoop до днес.

 

 Как го правят?

Пример: При 45 евроцента за литър мляко на фермера, Fairecoop плаща тази  цена за суровината, а на търговските вериги слага цена от 55 евроцента. Разликата от 10 евроцента / за година общата сума достига 1 млн.евро/ кооперативът държи в банка, а в края на годината разпределя на всички свои членове.

 През 2010 г. Faircoop създава и своя марка - Fairebel и пуска на пазара своето  пълномаслено мляко.Следват шоколадово мляко, сладолед, сирена и кашкавали , масло, сметана и други продукти Fairebel.

През 2020 г. Faircoop решава  да покани и  производители на ябълки и круши  и фермери, отглеждащи месодайни говеда. 

Половината от ябълките отиват в търговските вериги за прясна консумация, а останалите се прерабтват в ябълков сок, разбира се с марката Fairebel.
 

Faircoop в цифри

- 500 фермери (млечно и месодайно говедовъдство и овощарство - ябълки и круши);
- 1500 потребители;
- 12 директно заети в кооператива;
- 25 на непълно работно време;
- 71% от белгийците познават етикетирането на Fairebel;
- 4 000 събития, организирани в супермаркети в цяла Белгия.

Продажбите на мляко с етикет Fairebel са нараснали от 887 000 литра през 2010 г. на 13 142 000 литра през 2023 г.

 

 

С професионалната подкрепа на Службата за връзки с медиите на Генерална дирекция за селско стопанство и развитие на селските региони към ЕК в рамките на 3 дни ние успяхме да се уверим на място в две белгийски ферми, че политиката на Fairecoop  работи.

Ако и на вас ви се отвори път до Белгия, питайте за фермите: La ferm du Ponceau / за месо и млечни продукти/ и за   Elevage de la Seigneurie /за мляко/. Ще се убедите в ползата от кооперирането в белгийски стил.

…Ех, ако можехме да продължим нашия конкурс „Еврофермер на годината“ / вижте архива в сайта/ лично щях да номинирам собствениците на тези ферми – Thibault и Aurelie Desmets на La ferm du Ponceau и Stephane и Carine Godfriaux.

Пенка Каменова

Девет милиона еврофермери хранят Европейския съюз и много страни извън него

В края на май 35 журналисти от различни страни на Европейския съюз участваха в аграрен семинар в Брюксел. Организатор - службата за връзка с медиите на Генералната дирекция за селското стопанство и развитието на селските региони към Европейската комисия. Встъпителната презентация беше на ръководителя на дирекцията Волфганг Бурчер.

 9 милиона души, работещи в европейското селско стопанство, осигуряват храна не само за населението на Европейския съюз, но и за много други страни по света.

 - В своето изказване Вие споменахте една книга на германски автор, озаглавена "Устойчивата крава", в която се набляга на вредните емисии от животновъдството. Така устойчивата крава се превръща в синоним на голяма част от проблема и въпросът е как да се измери всъщност количеството емисии от говедата?

Трябва да признаем, че селското стопанство има голям принос за емисиите от парникови газове. Мисля, че в световен мащаб европейският дял от емисиите от агросектора е около един процент, а в рамките на Европейския съюз близо 13 на сто от парниковите газове идват от селското стопанство. Това означава, че трябва да опитаме да намалим парниковите газове от аграрния сектор, но в същото време трябва да сме наясно, че селското стопанство произвежда нашите хранителни продукти. И те са важни и решаващи за нас, тъй като една област, в която имаме стратегическа автономия, на която напоследък толкова се набляга, е именно продоволствието. Европа разполага с достатъчно продукти, както от растения, така и от животински произход.

Ако погледнем източниците на парниковите газове от селското стопанство, ще видим, че голяма част от тях идват от животновъдството, най-вече от говедата, при които храносмилането произвежда метан. Друга голяма част се дължи на изкуствените торове. Това са точките, на които трябва да наблегнем, за да намалим емисиите от селското стопанство.

Ние сме на мнение, че в животновъдството това може да стане чрез т.нар. фуражни добавки, които намаляват метана от храносмилането, чрез селекция на нови породи, които произвеждат по-малко парникови газове, както и чрез начина, по който отглеждаме пасищните животни. Всичко това може да помогне за намаляване на емисиите и на тези теми са посветени и нашите системи за подкрепа.

 - За да има успех този подход, е нужно да разполагаме с растения, които при храносмилането от животните произвеждат по-малко газове. И тук идва следващият въпрос – как науката да създаде нови сортове растения, без да се сблъсква с проблема ГМО?

Да, наистина това е много важен въпрос за селското стопанство. Мисля, че всички искат аграрният сектор да стане още по-устойчив, но тук имаме редица конфликти, що се отнася до целите. От една страна искаме да гарантираме доходите на фермерите, а от друга – селското стопанство да стане по-устойчиво. На пръв поглед тези две неща са несъвместими. Смятам обаче, че благодарение на изследователската дейност, на иновациите, ще сме в състояние да решим това привидно противоречие.

Когато казвам, че изкуствените торове са един от големите причинители на вредни емисии, тогава трябва да кажа също така, че с т.нар. прецизно земеделие мога да направя така, че да ползвам далеч по-малко торове и въпреки това да получавам същото количество реколта. Ако пусна дрон над нивата, мога да видя, че тук трябва да се натори малко, там трябва да се натори повече и т.н. По този начин мога да спестя голямо количество тор.

Така че науката и иновациите имат потенциала да направят селското стопанство по-устойчиво. Ние сме на мнение, че прилагането на модифицирани генни технологии също може да бъде елемент, с който селското стопанство да стане по-устойчиво. Например, защото можем да имаме растения, които се нуждаят от по-малко вода, а това е много важен фактор за бъдещето.

За европейците обаче е много важно от тези технологии да не произлиза опасност за здравето и околната среда. Затова Европейската комисия представи предложение, според което ще се приемат само такива модификации, които биха могли да се случат и в природата. За всички други генни промени, които не се срещат в природата, и занапред остават в сила строгите процедури за лицензиране. За онези промени обаче, които са възможни в природата, процедурите да бъдат по-опростени. Това, разбира се, не е единственият инструмент, с който да направим земеделието по-устойчиво, изобщо не го твърдя, но просто сме длъжни да проверим всички тези възможности.

 - В средносрочен или по-дългосрочен план Европейският съюз ще приеме нови държави – страните от Западните Балкани и евентуално Украйна. Това поставя Съюза пред големи предизвикателства, особено на фона на големите аграрни предприятия в Украйна, както и с оглед на по-скоро малките стопанства в държавите на Балканския полуостров. Вашият коментар?

Този въпрос наистина тревожи мнозина. Нека само кажа, че и в миналото на няколко пъти сме имали разширяване на Европейския съюз, като бяха приети и държави с голямо значение за селското стопанство. Спомнете си приемането на Испания, която има много силен аграрен сектор, и което постави на нокти нейните съседи, най-вече Франция. А при последните разширявания интегрирахме и други големи държави със силно селско стопанство като Полша и Румъния.

Тук възникват два въпроса. Първият е какви ще бъдат разходите за това разширение? В миналото винаги успявахме да се справим – чрез преходни разпоредби, чрез предприсъединителни мерки, както и чрез промени на нашата политика. Така бяхме в състояние да задържим плащанията на високо ниво, и това беше приемливо за всички.

Вторият въпрос е какво означава интеграцията на толкова голям производител, най-вече на растителни продукти, за стопанствата, които сега са в Европейския съюз? Тук се нуждаем от много подробен анализ на случващото се, но не бива и да забравяме, че и сега голяма част от украинското производство отива за световния пазар – след като Черно море отново е проходимо, благодарение на усилията на някои от страните по неговите брегове. Така Украйна изнася своята продукция за цял свят, а не само за Европа.  

В своята презентация по време на семинара Волфганг Бурчер изтъкна, че днес 9 милиона души, работещи в европейското селско стопанство, осигуряват храна не само за населението на Европейския съюз, но и за много други страни по света. Благодарение на техния труд Съюзът има продоволствена независимост и добър баланс между внос и износ. Предизвикателства пред сектора са и желанията на потребителите за къси вериги на доставките, за повече регионални продукти и за по-зелена аграрна система. Тези желания обаче невинаги са съвместими с реалността, при която за последните 10 години от картата на Европейския съюз са изчезнали 3 милиона предимно малки и средни ферми.

След изборите за нов Европейски парламент, Общата селскостопанска политика със сигурност ще претърпи промени. А каква ще бъде следващата - дебатите по нея вече започнаха. Чуват се гласове за спиране на директните плащания, коментира се, че когато Украйна влезе в Европейския съюз, това ще намали подкрепата за останалите европейски стопани с между 20 и 30%. Протестите на европейските фермери дадоха ясен знак, че не са съгласни да платят толкова висока цена за Зелената сделка. И Европа вече направи крачка назад. Дали тази линия ще се запази - зависи от следващия състав на Европейския парламент, от състава на Съвета и от новата Европейска комисия. Едно е ясно - ако Европа иска да остане важен играч на пазара, трябва да има силно, устойчиво и конкурентно земеделие - без излишна административна тежест за фермерите, с адекватни стимули към тяхното производство и с уважение към техния труд. Защото продоволствената сигурност е в ръцете на европейските фермери.

Ексклузивно интервю на Алеко Дянков за Агро Тв

 

 

 

EIMA 2024, движеща сила за италианско-сръбското сътрудничество

46-ото издание на изложението в Болоня беше представено тази сутрин в Нови Сад (Сърбия) по време на конференция за селскостопански роботи. Технологиите за висока автоматизация са стратегически за повишаване на производителността на една все по-специализирана земеделска икономика като Сърбия. Висока иновация в сърцето на EIMA 2024, която открива зоната REAL, посветена на тестване и практически демонстрации на роботи.

 

Сърбия има голям селскостопански потенциал, особено в областта на отглеждането на плодове и зеленчуци, но за да го използва напълно, трябва да повиши конкурентоспособността на първичния сектор чрез инвестиции в най-съвременно механично оборудване. Това е посланието на конференцията, озаглавена „Земеделие 5.0 – Иновации в устойчивото земеделие“, която се проведе в понеделник, 20 май в рамките на международния панаир в Нови Сад. Организирано от белградския офис на ICE, събитието беше модерирано от Мирела Митрич, редактор на RTV Vojvodina Agricultural и на него присъстваха италианският посланик в Сърбия Лука Гори, директорът на белградския ICE Антонио Вентреска, президентът на FederUnacoma Mariateresa Maschio и съветник на Министерството на европейската интеграция Данило Голубович, който откри работата, като подчерта стратегическото значение на техническото сътрудничество и търговските отношения между Сърбия и Италия. Фабио Ричи, заместник-директор на FederUnacoma; Марко Оскар, ръководител на Центъра за информационни технологии; Йелена Несторов, председател на Съюза на кооперациите във Войводина; Мария Антанаскович, генерален секретар на Асоциацията на вносителите и износителите на селскостопанска техника; Лазар Туршиян от Факултета по земеделие към Университета в Нови Сад, експерт по прецизно земеделие; Стефан Глигорич, генерален секретар на Асоциацията на фермерите от ново поколение; и Деян Зорич от агромеханичната компания AgroTECH, фокусирани върху темите за висока автоматизация за първичния сектор.

 

Законът, Агрополитиката, Говори Брюксел

Стандартите за добро земеделско и екологично състояние ще се прилагат при облекчени условия

Стандартите за добро земеделско и екологично състояние ще се прилагат при облекчени условия

Четвъртък, 08 Август 2024

Стандартите 5, 6, 7 и 8 за добро земеделско и екологично състояние (ДЗЕС 5,...

Агротехника, Животновъдство, Растителна защита

„Напоителни системи“ ще получат одобрение на допълнителни водни количества за напояване на земеделските площи

„Напоителни системи“ ще получат одобрение на допълнителни водни количества за напояване на земеделските площи

Вторник, 25 Юни 2024

„Напоителни системи“ ще получат одобрение на допълнителни водни количества за напояване на земеделските площи...

Компании, Събития, Анализи

Рекордна година за Innov’Space

Рекордна година за Innov’Space

Сряда, 10 Юли 2024

2024 г. е рекордна година по отношение на наградените звезди и специалните похвали „Най-добрият...

Реколта, Пазари, Цени

Продажбите на трактори в САЩ са скочили с 18,6%

Продажбите на трактори в САЩ са скочили с 18,6%

Четвъртък, 15 Август 2024

Асоциацията на производителите на оборудване току-що публикува отчета за продажбите на земеделски трактори/комбайни за...

Инвестиции, Финансиране, Застраховки

Средствата по втория транш за т.нар. „украинска помощ“ за земеделските производители ще бъдат осигурени

Средствата по втория транш за т.нар. „украинска помощ“ за земеделските производители ще бъдат осигурени

Четвъртък, 15 Август 2024

Средствата по втория транш за т.нар. „украинска помощ“ за земеделските производители ще бъдат осигурени....

Иновации, Обучение, Агросвят

   Цифровите географски данни за Кампания 2024 са публикувани в СЕУ

Цифровите географски данни за Кампания 2024 са публикувани в СЕУ

Събота, 10 Август 2024

В Системата за електронни услуги (СЕУ) на Държавен Фонд „Земеделие“ (ДФЗ) са публикувани цифрови...






Наши партньори

За нас

"Агробизнесът" е издание, предназначено за собственици на агрофирми, мениджъри, експерти, производители, преработватели и търговци на селскостопанска продукция. Задачата, която си поставя списанието, е да помогне на българския агробизнес в усилията му да достигне високите европейски стандарти. Земеделието и хранителната промишленост в България да станат конкурентни на останалите страни, членки на Европейския съюз.