България приветства предложенията на ЕС за облекчаване работата на фермерите

България оценява положително предложенията в проекта на Регламент на ЕС за облекчаване на работата на фермерите и администрацията и се надява той да бъде приет и да започне да се прилага още от началото на 2026 г. Това заяви министърът на земеделието и храните д-р Георги Тахов на заседание на Съвета на ЕС по земеделие и рибарство, което се провежда в Люксембург на 23 и 24 юни 2025 г.

България счита, че по отношение на въвеждането на нови интервенции под формата на допълнително кризисно плащане следва да се осигури допълнително финансиране към бюджетите на държавите членки. Изискването загубата на продукция да се изчислява чрез сравнение със средната продукция на стопанството за предходните 3 или 5 години, следва да отпадне. Според министър Тахов, задължението фермерите да представят документи, доказващи нивото на производство за минал период, би създало сериозна административна тежест.

„Загубата на продукция следва да се определя или като процент на пропадналите площи от общата площ на стопанството в съответния производствен сектор, или като сумата на извършени разходи за агротехнически мероприятия по отглеждане на съответната култура до момента на настъпване на неблагоприятното климатично събитие“, добави още той.

Правилата за селскостопанския резерв не трябва да бъдат променяни в рамките на текущия период и той трябва да бъде използван за подпомагане на земеделски стопани, засегнати от природни бедствия, неблагоприятни климатични явления или катастрофични събития, заяви още българският земеделски министър.

За България е изключително важно процесът оп либерализация на търговията със селскостопански стоки да бъде прозрачен и предвидим, като включва пълноценно участие на държавите членки. Трябва да се предвиди адекватен, надежден и стабилен защитен механизъм, позволяващ при необходимост бързо предприемане на подходящи мерки както на ниво ЕС, така и по отношение на отделни държави членки.

България и още 20 министри на земеделието от ЕС се обявиха за запазване на независимостта и стратегическата цялост на Общата селскостопанска политика на ЕС в следващата Многогодишна финансова рамка. В писмо до комисаря по бюджета Пьотр Серафим, министрите поискаха ЕК да представи предложение за бъдеща ОСП, която да бъде независима от другите политики на ЕС, да разполага с адекватни ресурси, да бъде структурирана около общи правила, за да се гарантира лоялна конкуренция на вътрешния пазар и същевременно да се осигурят реални ползи за земеделските производители, селските общности, гражданите на ЕС и околната среда.

България ще продължи с усилията си за прилагане на високи стандарти за контрол в рибарството, като осигури условия за икономическа жизнеспособност и подобрена конкурентоспособност на българските риболовни оператори, посочи д-р Георги Тахов в рамките на форума. По отношение на риболовните възможности за 2026 г. в Черно море, страната ни ще проследи отразяването на решенията, които ще бъдат приети от Генералната комисия през ноември тази година.

Законът, Агрополитиката, Говори Брюксел

България приветства предложенията на ЕС за облекчаване работата на фермерите

България приветства предложенията на ЕС за облекчаване работата на фермерите

Вторник, 24 Юни 2025

България оценява положително предложенията в проекта на Регламент на ЕС за облекчаване на работата...

Агротехника, Животновъдство, Растителна защита

Селскостопанска техника: Италианското производство е намаляло през 2024 г.

Селскостопанска техника: Италианското производство е намаляло през 2024 г.

Събота, 28 Юни 2025

Спадът в износа и негативната тенденция на вътрешния пазар се отразяват в националното производство,...

Реколта, Пазари, Цени

Българските фирми са сред водещите компании в устойчивото и здравословно хранене на Free From Specialty Food & Wine 2025

Българските фирми са сред водещите компании в устойчивото и здравословно хранене на Free From Specialty Food & Wine 2025

Понеделник, 23 Юни 2025

България направи запомнящо се впечатление на едно от иновативните международни събития в хранителната индустрия...

Иновации, Обучение, Агросвят

Университетът в Болоня и FederUnacoma работят заедно за агроиндустриални иновации

Събота, 28 Юни 2025

Рамковото споразумение, официално представено в Болоня по време на годишното общо събрание на Федерацията,...






Наши партньори

За нас

"Агробизнесът" е издание, предназначено за собственици на агрофирми, мениджъри, експерти, производители, преработватели и търговци на селскостопанска продукция. Задачата, която си поставя списанието, е да помогне на българския агробизнес в усилията му да достигне високите европейски стандарти. Земеделието и хранителната промишленост в България да станат конкурентни на останалите страни, членки на Европейския съюз.